Wybory 2020. Debata WP, TVN24 i Onetu. Przedstawiamy zasady
WP, Onet oraz TVN i TVN24 zaprosiły Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego do wspólnej debaty prezydenckiej. Jak do tej pory, udział potwierdził jedynie kandydat Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiamy zasady i scenariusz czwartkowego wydarzenia.
TVN, TVN24 i portale: Onet oraz Wirtualna Polska zaprosiły Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego do wspólnej debaty prezydenckiej. Debata prowadzona będzie w nowoczesnej, multimedialnej formule przy zachowaniu tradycyjnej formy. Umożliwi zadanie kandydatom pytań nie tylko przez redakcje, ale i przez wyborców.
Multimedialna debata planowana jest na czwartek (2 lipca, start godzina 19.25). Prowadzić ją będą: Monika Olejnik (TVN24), Grzegorz Kajdanowicz (TVN/TVN24), Andrzej Stankiewicz (ONET) i Marek Kacprzak (WP).
Udział w debacie potwierdził już kandydat KO Rafał Trzaskowski. Ostatecznej decyzji nie ogłosił wciąż urzędujący prezydent Andrzej Duda.
Wybory 2020. Zasady debaty WP, TVN i Onetu
Debata prezydencka rozpocznie się od przedstawienia zasad, jakie będą obowiązywały w trakcie dyskusji. O tym, który kandydat będzie odpowiadał na pytanie jako pierwszy, zadecyduje losowanie. Następnie do końca tury kandydaci odpowiadać będą naprzemiennie.
Według ustalonych zasad każdy z kandydatów będzie miał jedną minutę na odpowiedź, a podczas rund tematycznych dziennikarze prowadzący debatę zadadzą dwa pytania od redakcji oraz jedno pytanie od widza, które nadesłane i wybrane zostanie jeszcze przed rozpoczęciem debaty.
Później, każdy z kandydatów zada drugiemu po jednym pytaniu i będzie miał na to 30 sekund. Odpowiadający otrzyma minutę na odpowiedź. Następnie będzie czas na polemikę pytającego i ripostę pytanego - odpowiednio po 30 sekund.
Na rundy tematyczne przeznaczono po 12,5 minuty, a przed każdą z nich prowadzący przypomną ich dokładne reguły.
Podczas debaty poruszonych zostanie 5 kwestii: polityka krajowa, zagraniczna i społeczna, gospodarka i zdrowie
Podczas debaty poruszone zostaną kwestię: polityki krajowej, zagranicznej i społecznej, gospodarki i zdrowia. Podczas pierwszej rundy kandydaci debatować będą nad zagadnieniami z polityki krajowej. W drugiej przejdą do gospodarki, a w trzeciej do polityki zagranicznej. W czwartej rundzie kandydatów czeka temat zdrowia i polityki społecznej.
Po etapie rund tematycznych Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski będą mieli czas na zadanie sobie wzajemnie dwóch pytań. Tematyka jest dowolna, a kolejność pytań obowiązuje według losowania i ustalonych zasad. Dokładny przebieg dyskusji obu kandydatów wygląda następująco: pytanie - odpowiedź - polemika pytającego - riposta pytanego.
Cała runda trwać będzie 10 minut i 30 sekund.
Następnie kandydaci przejdą do podsumowania, gdzie każdy z nich będzie miał 90 sekund na podsumowanie debaty oraz zwrócenie się do wyborców.
Łączny czas debaty prezydenckiej wyniesie około 70 minut.
Zobacz także: Aleksander Kwaśniewski o wyniku Andrzeja Dudy. "Tam wewnątrz jest duży zawód"