Trwa ładowanie...

Wyborcza odezwa Krystyny Pawłowicz. "Węgry dla Węgrów, precz z najeźdźcami!"

Posłanka PiS, podobnie jak większość jej partyjnych kolegów, emocjonuje się niedzielnymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech. Pawłowicz postanowiła wpłynąć na głosujących za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Share
Krystyna Pawłowicz liczy na uzyskanie większości konstytucyjnej przez koalicję Fidesz i KDNP
Krystyna Pawłowicz liczy na uzyskanie większości konstytucyjnej przez koalicję Fidesz i KDNPŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
dms2x1i

- WĘGRZY, głosujcie na większość konstytucyjną dla dobra Waszych dzielnych WĘGIER!!! - apelowała na Facebooku (pisownia oryginalna).
Poza motywowaniem naszych "bratanków" do głosowania na koalicję Fidesz i KDNP, posłanka postanowiła uderzyć w nacjonalistyczny ton.

- Węgry dla Węgrów, nie dla najeźdźców! Precz z Sorosem! Polacy są z Wami - dodała.
Wydaje się jednak, że odezwa Pawłowicz dotrze do niewielkiej części węgierskich wyborców, gdyż tekst nie został przetłumaczony ani na ich ojczysty język, ani na żaden inny...

Zwycięstwo koalicji jest raczej przesądzone, jednak nie wiadomo, czy uda jej się osiągnąć większość konstytucyjną, która wynosi 50 proc. W ostatnich sondażach Fidesz i KDNP notowały łącznie od 41 do 54 proc. poparcia.

dms2x1i

Zobacz także: Polskie odkrycie pomoże 40% populacji!

Na niekorzyść rządzących może działać również wysoka frekwencja, która o godz. 13 wynosiła już 42,32 proc. Partie opozycji mają nadzieję, że liczny udział Węgrów w głosowaniu oznacza mobilizację tej części wyborców, która jest niezadowolona z polityki rządu Viktora Orbana. Do tej pory najwyższą frekwencję od zmiany ustrojowej na Węgrzech zanotowano w 2002 r. O godz. 13 wynosiła wtedy 40,19 proc., a ostatecznie - 70,53 proc.

W wyborach w jednej turze zostanie wyłonionych 199 posłów. Na Węgrzech obowiązuje mieszany system wyborczy. 106 posłów jest wybieranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a pozostałych 93 trafia do parlamentu z list partyjnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dms2x1i

Podziel się opinią

Share
dms2x1i
dms2x1i
Więcej tematów