Trwa ładowanie...
d3d7epx
29-10-2008 10:40

WWF: światu grozi kryzys ekologiczny

Świat zmierza w stronę kryzysu
ekologicznego dużo poważniejszego niż obecny kryzys finansowy,
gdyż zasoby surowców naturalnych wyczerpują się w zbyt szybkim
tempie - ostrzega raport przygotowany pod kierunkiem organizacji
ekologicznej WWF.

Share
d3d7epx

O dokumencie pisze w środę brytyjski dziennik "Guardian".

Według raportu "Żywa Planeta", bioróżnorodność na Ziemi spadła w ciągu nieco ponad ćwierćwiecza o prawie jedną trzecią i jeśli proces ten będzie postępował w dotychczasowym tempie, do 2030 roku ludzie będą potrzebować do przetrwania zgodnie z obecnym stylem życia dwóch planet.

Ludzie wykorzystują co roku o 30% więcej surowców naturalnych, niż Ziemia jest w stanie odtworzyć, przed co dochodzi do wylesienia, degradacji gleby, zanieczyszczenia powietrza i wody oraz dramatycznego spadku liczby ryb i innych gatunków zwierząt. W dokumencie napisano, że już ponad trzy czwarte ludności świata żyje w państwach będących "ekologicznymi dłużnikami".

Autorzy raportu apelują do polityków, by podjęli akcję zaradczą na szeroką skalę, odpowiadającą wielomiliardowemu planowi ratunkowemu dla gospodarki.

W dokumencie podkreślono, że już 50 państw "przez okrągły rok doświadcza umiarkowanej lub znacznej presji wodnej", a 27 państw - w tym Wielka Brytania, Szwajcaria, Austria, Norwegia i Holandia - "importuje" ponad połowę wody wykorzystywanej do produkcji różnych dóbr - od zboża po bawełnę.

d3d7epx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d7epx
d3d7epx
Więcej tematów