Trwa ładowanie...
d1e2cb6
owad

Wtyk amerykański. Śmierdzący owad szuka schronienia w domach

Wtyk amerykański to owad, który na zimę chce znaleźć schronienie w naszych domach. W chwilach zagrożenia wydziela charakterystyczny śmierdzący zapach. Czy jest groźny dla ludzi?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wtyki amerykańskie pojawiają się w polskich domach
Wtyki amerykańskie pojawiają się w polskich domach (YouTube)
d1e2cb6

Wtyk amerykański chce dostać się do naszych domów

Z każdym dniem temperatury powietrza są coraz niższe i wtyk amerykański szuka sposobu na to, by przetrwać zimę. Owad szuka schronienia w naszych domach i próbuje się do nich dostać przez okna czy drzwi. Coraz częściej można go spotkać w naszych domach.

Owad jest gatunkiem inwazyjnym. Wtyki mogą powodować zamieranie drzew, wysysają bowiem sok z igieł i zielonych szyszek, prowadząc do ich wysuszenia. W rzadkich przypadkach wtyk amerykański może spowodować uszkodzenie rur instalacji wodnych. Swoimi kłujkami wtyk amerykański jest w stanie zrobić w niej dziury.

d1e2cb6

Wtyk amerykański. Czym jest?

Wtyk amerykański to duży, brązowo-czarny owad z długimi odnóżami. Pochodzi z Ameryki Północnej. Występuje głównie w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Kanadzie, jednak od końca ubiegłego stulecia zaczął być widywany również w Europie. Po raz pierwszy zaobserwowano go we Włoszech w 1999 roku. Zdaniem ekspertów, przywędrował na Stary Kontynent podczas jednego z transportów morskich.

Wtyk amerykański. Czy jest groźny dla ludzi?

Jeżeli uda nam się zauważyć owada, należy pamiętać aby pozbyć się go z naszego domu w sposób delikatny, najlepiej łapiąc do słoika, gdyż wystraszone wtyki broniąc się, wydzielają brzydki zapach. Wtyki amerykańskie nie są niebezpieczne dla człowieka. Według ekspertów tylko raz na świecie zdarzył się przypadek, że wtyk amerykański ukąsił człowieka, ale obyło się bez poważnych konsekwencji zdrowotnych.

d1e2cb6

Koronawirus . Mocne oskarżenia. "Morawiecki powinien mieć trochę honoru"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e2cb6

Podziel się opinią

Share
d1e2cb6
d1e2cb6
Więcej tematów