Wszystkie sekrety Władimira Putina
Władimir Putin został zaprzysiężony ponownie na prezydenta Rosji. Ceremonię inauguracji pokazują wszystkie państwowe stacje telewizyjne. Na uroczystość zaproszono około 2,5 tys. gości. Odbywa się w dawnej rezydencji rosyjskich carów - Wielkim Pałacu Kremlowskim.
07.05.2012 | aktual.: 07.05.2012 14:09
Prezydent elekt wjechał na Kreml nie przez Bramę Borowicką, od strony Parku Aleksandrowskiego, przez którą zwykle wjeżdżają prezydenci, lecz przez Bramę Spaską, od strony Placu Czerwonego, otwieraną tylko przy okazji ważnych wydarzeń.
Na inaugurację Putina zaproszono członków obu izb parlamentu, sędziów Sądu Konstytucyjnego, członków rządu, prezydentów republik wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej, gubernatorów, generałów, zwierzchników Kościołów, biznesmenów, szefów lojalnych wobec władz organizacji pozarządowych, twórców kultury, sportowców, bohaterów Rosji i kawalerów Orderu za Zasługi dla Ojczyzny.
W uroczystości uczestniczyli też b. prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow i wdowa po Jelcynie, Naina. Obce państwa były reprezentowane przez ambasadorów. Prywatnie w uroczystości wzięli udział m.in. b. kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder i b. premier Włoch Silvio Berlusconi, z którymi Putina łączą więzy przyjaźni.
Pierwszy na ceremonię przyjechał Miedwiediew. Na Placu Soborowym pożegnał się z Pułkiem Kremlowskim, elitarną jednostką ochraniającą prezydencką rezydencję.
W chwilę po wybiciu przez zegar na Wieży Spaskiej godziny 12, trzymając prawą rękę na konstytucji Rosji, Putin złożył przysięgę. Orkiestra odegrała hymn Rosji. Na maszt wciągnięty został prezydencki sztandar.
Obce państwa na ceremonii reprezentowane są przez swoich ambasadorów. Przysięgę 59-letni Putin złożył w Sali Andriejewskiej - sali tronowej carów.
Piętnaście minut przed nim do Wielkiego Pałacu Kremlowskiego przybył ustępujący prezydent Dmitrij Miedwiediew. Są tam też przewodniczący obu izb Zgromadzenia Federalnego: Rady Federacji - Walentina Matwijenko i Dumy Państwowej - Siergiej Naryszkin. Jest tam również zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarcha Cyryl.
Odchodzący prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że jego następca Władimir Putin jest "doświadczonym człowiekiem i silnym przywódcą, którego popiera większość obywateli Rosji".
Ustępujący szef państwa podkreślił też, że ciągłość kursu politycznego jest warunkiem rozwoju Rosji. - Ważne jest, by przemiany w sferze społecznej, politycznej i ekonomicznej, prowadzone w minionych latach, były kontynuowane. Tylko tak możemy zbudować silną Rosję - zaznaczył.
- Obowiązki premiera Rosji pełni obecnie I wicepremier Wiktor Zubkow - poinformował Dmitrij Pieskow, sekretarz prasowy Władimira Putina. Pieskow nie sprecyzował, czy Putin ustąpił z funkcji szefa rządu przed czy po zaprzysiężeniu na prezydenta.
Przekazał jedynie, że Zubkow pozostanie p.o. premiera do czasu wyłonienia nowego szefa rządu.
Oczekuje się, że Putin jeszcze w poniedziałek na premiera desygnuje dotychczasowego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Duma Państwowa rozpatrzy jego kandydaturę we wtorek po południu na nadzwyczajnym posiedzeniu.
"Decydujące lata dla Rosji"
Władimir Putin oświadczył po złożeniu przysięgi, że Rosja wkracza w nową fazę swojego rozwoju. - Nadchodzące lata będą dla niej decydujące - oznajmił.
- Rosja ma wielką historię i równie wielką przyszłość - zauważył podczas swojej inauguracji w dawnej rezydencji rosyjskich carów - Wielkim Pałacu Kremlowskim. Putin podkreślił także, że jego poprzednik Dmitrij Miedwiediew zapewnił ciągłość i stabilność w rozwoju Rosji, jak również dał nowy impuls do modernizacji kraju.
Putin bezpośrednio po zaprzysiężeniu na prezydenta Rosji przejął na Kremlu od odchodzącego szefa państwa Dmitrija Miedwiediewa zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej.
Jako ich nowy naczelny dowódca, w obecności ministra obrony Anatolija Serdiukowa, przejął też "czarną walizeczkę" z kodami do rosyjskiego strategicznego arsenału nuklearnego.
Później w towarzystwie Miedwiediewa odebrał defiladę Pułku Prezydenckiego na Placu Soborowym Kremla.
Ludzie zamknięci w domach
W Moskwie zastosowano bezprecedensowe środki bezpieczeństwa. Centrum miasta zostało zamknięte dla ruchu samochodowego, a okolice Kremla - także dla ruchu pieszych. Porządku pilnują tysiące funkcjonariuszy sił specjalnych policji OMON i żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW FR. W wielu miejscach ustawiono metalowe bariery. Na Nowym Arbacie zamknięto sklepy i kawiarnie. Mieszkańcy nie są wypuszczani z domów.
W przededniu inauguracji Putina w Moskwie doszło do starć policji z opozycjonistami, protestującymi przeciwko jego powrotowi na Kreml. Ponad 450 osób zostało zatrzymanych, po obu stronach byli ranni.
Tajemnice Putina
Rządzi Rosją od ponad 12 lat, a wciąż pozostaje tajemnicą - czytamy w "Newsweeku". O losie jego żony i córek wiadomo mniej niż o rosyjskich okrętach podwodnych. Plotkowano już nawet o romansie i ślubie z 25-latką.
Mieszkańcy Elizarowa w obwodzie pskowskim są przekonani, że żona Putina Ludmiła Putin przebywa w klasztorze. Choć nikt jej nie widział, widziano, jak lądował tam helikopter, a że żona Putina dawno już zniknęła z życia publicznego to o takie plotki nie trudno.
Ludzie sądzą, że Putin tak jak kiedyś Iwan Groźny i Piotr Wielki, odesłał żonę do klasztoru, by do końca swoich dni żyła spokojnie w luksusie.
W 2008 pojawiły się informacje o rzekomym romansie Putina z 25-letnią gimnastyczką Aliną Kabajewą, z którą nawet miał wziąć ślub. Te sensacje opublikowała gazeta "Moskowski Korespondent". Wkrótce po publikacji właściciel gazety, oligarcha Aleksandr Lebiediew zamknął tytuł i zwolnił pracowników.
Od wielu lat nikt też nie widział dorosłych córek Putina. Wiadomo tylko, że starsza wyszła bardzo bogato za mąż i mieszka w Niemczech a młodsza w Korei.
Życie prywatne Władimira Putina jest tematem tabu. Choć on sam ma wizerunek nowoczesnego polityka, tak naprawdę przywrócił przywrócił dawną radziecką tradycję - chronić życie prywatne aż do absurdu.