Trwa ładowanie...

Wszystkie opcje "na stole"? Pentagon odpowiada ws. Patriotów

Wojna w Ukrainie trwa już 279 dni. - Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja. Ryder odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA rozważają dostarczenie Patriotów na Ukrainę albo samodzielnie lub w porozumieniu z sojusznikami. Rzecznik stwierdził, że choć obrona powietrzna jest priorytetem dla USA, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i prowadzi na ten temat rozmowy, to obecnie nie ma planów przekazania tego konkretnego systemu.

Waszyngton nie zostawia wątpliwości. Jasny sygnał ws. PatriotówWaszyngton nie zostawia wątpliwości. Jasny sygnał ws. PatriotówŹródło: Getty
d2i5zq7
d2i5zq7
  • Ukraińskie MSW poszukuje sześciu rosyjskich wojskowych, którzy w marcu brali udział w brutalnej pacyfikacji i grabieniu wsi Bohdanówka w obwodzie kijowskim. "Okupanci brutalnie znęcali się nad ludnością cywilną, używając siły i grożąc jej bronią, rabując jej mienie i wywożąc kosztowności".
  • Pod Bachmutem trwają intensywne walki wojsk ukraińskich i rosyjskich. Zdjęcia z frontu, które pojawiają się w mediach społecznościowych, są porównywane do tych z I wojny światowej, a to, co dzieje się na polu walki - do krwawej bitwy pod Verdun i koszmaru wojny pozycyjnej w rozmokniętych okopach. - Odczłowieczeni żołnierze wysyłani są na pewną śmierć - mówią rozmówcy Wirtualnej Polski.
Trwa łączenie
22:38, 29.11.2022

Nasza oferta dla polskiego rządu w sprawie ochrony jego własnego kraju jest wciąż na stole - powiedział we wtorek Scholz, cytowany przez agencję Reutera.


- Polska jest szczególnie narażona - stało się to jasne podczas tragicznego ataku rakietowego z dwiema ofiarami śmiertelnymi. Ważne było i jest dla mnie wspieranie Polski jako dobrego sąsiada i bliskiego sojusznika w tych trudnych czasach. Stąd ta oferta - nadzór i obrona powietrzna z Eurofighterami i Patriotami - powiedziała Lambrecht w rozmowie opublikowanej we wtorek na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Podtrzymujemy naszą ofertę - zapewniła.


- Oferta brzmi: stacjonowanie niemieckich Patriotów z niemieckimi załogami na polskiej ziemi - dopytywał FAZ. - Taka właśnie jest oferta - odpowiedziała minister obrony Niemiec.

22:32, 29.11.2022

Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce, jest nadal aktualna - przekazała we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

22:28, 29.11.2022

Najprawdopodobniej przyjęciem ukraińskich żołnierzy w Czechach i wyjazdem Czechów na misje szkoleniowe w innych krajach senatorzy zajmą się już w czwartek. Według wcześniejszych informacji szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach odbędzie się na poligonach przy garnizonie Libava na Morawach i obejmie jednostki zmechanizowane oraz jednostki specjalistyczne na przykład saperów lub specjalistów od broni masowego rażenia, szczególnie broni chemicznej.


Do końca przyszłego roku powinno odbyć się pięć czterotygodniowych turnusów - wynika z rządowych planów. W każdym z nich mogłoby uczestniczyć do 800 ukraińskich żołnierzy. Do innych krajów UE, głównie do Polski, będzie mogło wyjechać 55 żołnierzy.

22:19, 29.11.2022

Izba Poselska czeskiego parlamentu wyraziła we wtorek zgodę na pobyt i szkolenie ukraińskich żołnierzy w Czechach. Zatwierdziła również wysłanie czeskich żołnierzy do szkolenia Ukraińców w innych państwach unijnych. Decyzję posłów musi jeszcze potwierdzić senat i podpisać prezydent.

21:58, 29.11.2022

Od marca 2020 roku do końca maja 2022 roku (z przerwami) na Węgrzech obowiązywał stan zagrożenia związany z pandemią koronawirusa. Z kolei 24 maja został wprowadzony stan zagrożenia wojną w związku z konfliktem w Ukrainie.

21:54, 29.11.2022

Według uzasadnienia podanego w dekrecie specjalny porządek prawny jest potrzebny "w związku z konfliktem zbrojnym i katastrofą humanitarną w Ukrainie oraz w celu zapobieżenia i opanowania ich skutków na Węgrzech".

21:46, 29.11.2022

Dekret został opublikowany w węgierskim dzienniku urzędowym w poniedziałek wieczorem i zaczął obowiązywać od wtorku. Jak przypomina portal Telex.hu, w czasie trwania stanu zagrożenia „rząd może przyjąć dekrety zawieszające stosowanie niektórych ustaw”.

21:42, 29.11.2022

Premier Węgier Viktor Orban podpisał rozporządzenie rządu przedłużające o kolejne siedem miesięcy stan zagrożenia w związku z toczącą się w Ukrainie wojną.

21:38, 29.11.2022

THeMIS to wielozadaniowy bezzałogowy pojazd gąsienicowy, który można szybko przystosować do różnych funkcji (m.in. transportu uzbrojenia, rozminowywania, wsparcia operacji rozpoznawczych). 

21:30, 29.11.2022

- Rozmieszczenie THeMIS w Ukrainie oznacza, że ukraińskie siły zbrojne mogą zwiększyć bezpieczeństwo swoich żołnierzy i pozwolić pojazdom na wykonywanie zadań, stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla ludzi – powiedział Kuldar Vaarsi, dyrektor generalny Milrem Robotics.

21:21, 29.11.2022

Siedem pojazdów, przeznaczonych do ewakuacji rannych, zostanie według zapewnień Milrem Robotics dostarczonych do końca bieżącego roku. Pozostałych siedem, skonfigurowanych do torowania i rozminowywania dróg, trafi na Ukrainę w przyszłym roku.

21:13, 29.11.2022

Niemiecka firma zbrojeniowa Krauss-Maffei Wegmann (KMW) oraz estoński producent Milrem Robotics potwierdziły wysłanie 14 bezzałogowych pojazdów gąsienicowych THeMIS na Ukrainę w ramach działań finansowanych przez niemieckie ministerstwo brony – poinformował we wtorek portal "The Kyiv Independent".

21:07, 29.11.2022

Ryder zaznaczył, że gdyby inne państwo zdecydowało się przekazać ten system, byłaby to jego suwerenna decyzja.

 - Jeśli chodzi o NATO, to wyobrażałbym sobie, że byłoby to częścią dyskusji Sojuszu - dodał.

Ryder zaznaczył, że przekazanie jakiegokolwiek zaawansowanego systemu obrony powietrznej wymaga znaczącego przeszkolenia i zapewnienia dla niego odpowiedniej logistyki.

20:58, 29.11.2022

- Jeśli chodzi o jakikolwiek typ baterii Patriot z USA, w tej chwili nie mamy żadnych planów, by dostarczać je na Ukrainę. Ale nadal prowadzimy dyskusje i jeśli będziemy mieli coś do ogłoszenia, poinformujemy o tym - powiedział. Wcześniej wysoki rangą przedstawiciel resortu przekazał podczas telekonferencji, że jeśli chodzi o systemy obrony powietrznej, wszystkie opcje są "na stole", w tym systemy Patriot.

20:49, 29.11.2022

Ryder odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytanie, czy USA rozważają dostarczenie Patriotów na Ukrainę albo samodzielnie lub w porozumieniu z sojusznikami. Rzecznik stwierdził, że choć obrona powietrzna jest priorytetem dla USA jeśli chodzi o pomoc Ukrainie i prowadzi na ten temat rozmowy, to obecnie nie ma planów przekazania tego konkretnego systemu.

20:39, 29.11.2022

Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

Getty
20:26, 29.11.2022

- Patrzymy w zupełnie inną stronę, jesteśmy częścią Zachodu, cywilizacji wolności, cywilizacji demokracji, cywilizacji moralności i etosu - mówił prezydent. - Byliśmy nią, jesteśmy nią od ponad 1050 lat, odkąd jesteśmy państwem chrześcijańskim, przynależącym właśnie do wspólnoty Zachodu - podkreślał.

- Jesteśmy gotowi bronić się przed sowieckim czy rosyjskim ciemiężcą - zadeklarował prezydent, wskazując, że jest to jedno z najważniejszych zadań, jakie stoi od stuleci przed polskim żołnierzem i przed tym, kto jest za niego odpowiedzialnym, czyli za polskim oficerem.

Duda podkreślał także, że "decydując się na naukę i służbę w szkołach oficerskich, decydując się na służbę w polskim wojsku, na tym właśnie oficerskim poziomie, przyjmujecie zarazem na siebie odpowiedzialność za kształt polskiego wojska, za prowadzenia polskich żołnierzy, jeżeli trzeba będzie - to prowadzanie ich na szlak bojowy w obronie ojczyzny".

PAP
20:16, 29.11.2022

Jak podkreślił Duda, Polska i inne narody Europy Środkowej wiedzą, co znaczy "ruski mir". - Wiemy o tym, że pod tym słowem dla nas nie kryje się nic dobrego - mówił. - Wiemy, że to oznacza niewolę, wiemy o tym, że to oznacza brak wolności, wiemy o tym, że to bardzo często oznacza więzienie, cierpienie i śmierć, bo takie doświadczenia wynieśliśmy z naszej historii - powiedział prezydent.

PAP
20:06, 29.11.2022

- Jesteśmy dzisiaj w niezwykle ważnym czasie - mówił prezydent. -Niezwykle ważnym, bo niezwykle poważnym. Za naszą granicą, na wschodzie toczy się wojna - podkreślał. - Państwo, które wtedy w 1830 roku było zaborcą - Rosja, dzisiaj próbuje podporządkować sobie wolną, suwerenną, niepodległą Ukrainę, próbuje dokonać zaboru kolejnych części tego państwa, odebrania ludziom wolności, przymuszenia ich do pracy na swoją rzecz, do życia w czymś, co Rosjanie nazwali sobie ruskim mirem, a co u nas wywołuje dreszcz gniewu na karku - dodał.

PAP
20:04, 29.11.2022

Jesteśmy gotowi bronić się przed sowieckim czy rosyjskim ciemiężcą - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas apelu z okazji Dnia Podchorążego oraz 192. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego.

19:58, 29.11.2022

Moneta przedstawia postać kobiety chroniącej w przyciśniętych do twarzy dłoniach ptaka. Nad przyodzianą w wianek głową i kłosem zboża widnieje napis "Slava Ukraini". Dwa miliony monet wybito w Mennicy Finlandii. 

19:52, 29.11.2022

- Moneta o nominale dwóch euro ma wspierać Ukrainę i trafi dziś do obywateli Estonii i poprzez sprzedaż, do innych krajów Europy. Moneta ma przypominać ludziom, że wolność jest wartością najwyższą - powiedział dyrektor Banku Estonii Madis Muller.

W lipcu bank wyemitował 40 tys. podobnych monet, a środki zebrane z ich sprzedaży przekazano bankowi centralnemu Ukrainy.

19:49, 29.11.2022

Bank centralny Estonii rozpoczął we wtorek emisję dwóch milionów monet o wartości dwóch euro z napisem "Slava Ukraini" - poinformowała agencja BNS.

Monety zostaną wprowadzone do obiegu przez banki oraz punkty sprzedaży detalicznej. Ich zakup będzie również możliwy jako część charytatywnej cegiełki; środki zebrane w ten sposób trafią bezpośrednio do Ukrainy.

19:41, 29.11.2022

- Chociaż tak wiele się o tym nie mówi, bez przerwy toczone są w cyberprzestrzeni walki przeciwko Ukrainie - powiedział, komentując wydarzenie, Hanno Pevkur, minister obrony Estonii. - Cyberataki są też wymierzane codziennie przeciwko państwom NATO, a opór przeciwko nim nie jest w żadnym wypadku pewny. Dlatego musimy przeprowadzać treningi na szczeblu sojuszniczym - dodał minister.

19:34, 29.11.2022

W rozpoczętych w Tallinie w poniedziałek pięciodniowych ćwiczeniach uczestniczy około tysiąc osób, ich celem jest zwiększenie zdolności obronnych w cyberprzestrzeni przez kraje NATO i ich sojuszników.

19:31, 29.11.2022

W Estonii rozpoczęto coroczne ćwiczenia NATO z zakresu cyberbezpieczeństwa. W 15. edycji ćwiczeń udział biorą reprezentanci 26 państw Sojuszu oraz obywatele Finlandii, Gruzji, Irlandii, Japonii, Szwecji, Szwajcarii i osoby reprezentujące Unię Europejską - poinformowała we wtorek telewizja ERR.

19:22, 29.11.2022

"Ich zapasy praktycznie wyczerpały się na początkowym etapie wojny i w lecie. Dlatego też sojusznicy próbowali pozyskiwać je z magazynów wschodnioeuropejskich krajów NATO, lecz ich zapasy też są istotnie ograniczone" – pisze BBC Ukraina.

W zachodnich systemach artyleryjskich przekazywanych Ukrainie stosowana jest amunicja standardu natowskiego, m.in. kalibru 155 mm. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2i5zq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2i5zq7
Więcej tematów