Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych 2023. Czy w piątek 3 listopada obowiązuje post?

W 2023 roku Uroczystość Wszystkich Świętych wypada w środę. Dzień później obchodzone są Zaduszki, które są ważnym świętem kościelnym. Czy w związku z przypadającymi na początku listopada uroczystościami, w piątek wypadający po Wszystkich Świętych obowiązuje post?

Czy w piątek po Wszystkich Świętych można jeść mięso?Czy w piątek po Wszystkich Świętych można jeść mięso?Źródło: Pexels, Pixabay
d22xfp7
d22xfp7

Wszystkich Świętych to święto ustawowo wolne od pracy. Dla katolików stanowi natomiast uroczystość nakazaną, co oznacza, że 1 listopada są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej. Zaduszki, wypadające dzień później nie są dniem wolnym ani nakazanym, jednak stanowią ważne święto kościelne. Co z 3 listopada? Czy obowiązuje wtedy dyspensa?

Czy w piątek po Wszystkich Świętych obowiązuje post?

Uroczystość Wszystkich Świętych w 2023 roku wypada w środę. Z tego względu wiele osób zdecydowało się na przedłużenie weekendu i wzięcie urlopu w Dzień Zaduszny oraz piątek 3 listopada. Czy w związku ze świętami, które rozpoczynają miesiąc, w pierwszy piątek listopada obowiązuje dyspensa?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wybór zniczy przed Wszystkimi Świętymi

Jak dotąd żaden z biskupów nie wydał dyspensy na piątek, wypadający po Wszystkich Świętych. Oznacza to, że wierni powinni zrezygnować z potraw mięsnych. Zgodnie z kanonem 1252 Kodeksu prawa kanonicznego, "prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia".

d22xfp7

Wszystkich Świętych. Czy wizyta na cmentarzu jest dla katolika obowiązkowa?

Jak wynika z doktryny Kościoła katolickiego, Uroczystość Wszystkich Świętych należy do świąt obowiązkowych. 1 listopada wierni powinni uczestniczyć we mszy świętej. Czy obowiązkowa dla katolików jest również wizyta na cmentarzu? Jak wskazuje prawo kościelne, wierni w czasie Wszystkich Świętych nie mają obowiązku odwiedzić nekropolii. Co więcej, mimo że wypadające dzień później Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, czyli Zaduszki również są świętem kościelnym, tego dnia wierni nie mają obowiązku uczestniczenia w nabożeństwach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22xfp7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22xfp7
Więcej tematów