Wszystkich Świętych 2021. Co trzeba wiedzieć o tym święcie?
Przypadające 1 listopada święto Wszystkich Świętych jest dla Polaków jednym z ważniejszych dni w roku. Obok Bożego Narodzenia czy Wielkanocy, jest to dla wielu z nich okazja do spotkania się z rodziną. Jest to czas zadumy i odwiedzin na grobach najbliższych osób. Choć w polskiej tradycji święto to jest od wieków, to niewielu jednak wie, jaka jest jego geneza.
Część zwyczajów święta Wszystkich Świętych przejęliśmy od pogańskich przodków, którzy pamiętając o swoich zmarłych obchodzili tzw. Dziady. Dzięki swoim obrzędom wierzyli oni, że nawiązując relację z duszami swoich przodków, uzyskają ich przychylność.
Data 1 listopada nie jest przypadkowa. W listopadzie dni są krótsze, a noce dłuższe. Właśnie to pozwalało stworzyć klimat do obrzędów.
Skąd wziął się zwyczaj palenia zniczy?
Mało kto wie skąd wziął się zwyczaj palenia zniczy. Kiedyś poganie m.in. rozpalali ogień, aby oświetlić drogę wędrującym duszom. Pozostałością po tym zwyczaju, jest palenie zniczy na grobach bliskich.
Bardzo ważne znaczenie miał też ogień. Dzięki niemu uniemożliwiało się wyjście na świat demona. Dawniej rozpalano go też w miejscach, w których doszło do nagłej śmierci. Podobnie jest dzisiaj. W obecnych czasach zapalamy znicze także w miejscu katastrof czy tragicznych wypadków drogowych. Należy też wspomnieć o tym, że obecność ognia jest obowiązkowa, bo w chrześcijaństwie oznacza on obecność Boga.
Nietypowe święto w Meksyku
1 i 2 listopada w Meksyku obchodzi się Día de Muertos, czyli Dzień Zmarłych. Święto to ma jednak inny charakter niż w Polsce. O Meksykanach mówi się, że są jednym z najbardziej religijnych narodów świata – od wieków łączą wierzenia swoich przodków z religią katolicką.
Polacy w tych dniach jeżdżą i odwiedzają na grobach bliskich, a Meksykanie spotykają się na cmentarzach po to, by biesiadować. W tym czasie odbywają się też parady, których uczestnicy są poprzebierani w najróżniejsze kostiumy.
Dla meksykanów Święto Zmarłych jest nie tylko radosne, ale przede wszystkim refleksyjne.
Źródło: oborniki.naszemiasto.pl