Trwa ładowanie...

Wszystkich Świętych 2020. Dodatkowy dzień wolny od pracy?

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Dzień Wszystkich Świętych a w poniedziałek Dzień Zaduszny. Czy za te dwa dni przysługują dni wolne od pracy? Sprawdź.

Share
Wszystkich Świętych 2020. Dodatkowy dzień wolny od pracy?
Wszystkich Świętych 2020. Dodatkowy dzień wolny od pracy?Źródło: PAP, Fot: EPA
d29wbdd

W niedzielę 1 listopada będziemy obchodzili Dzień Wszystkich Świętych. Ustawowo święto zmarłych jest dniem wolnym od pracy. W tym roku jednak dzień ten przypada na weekend. Wielu Polaków zastanawia się, czy w związku z tym będą mogli odebrać dodatkowy dzień wolny.

Podczas piątkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że cmentarze będą zamknięte od 31 października do 2 listopada. Rząd uznał, że ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa przy okazji Wszystkich Świętych jest zbyt duże.

d29wbdd

W poniedziałek 2 listopada przypada z kolei Dzień Zaduszny, który nie jest dniem wolnym od pracy. Choć taka - jednorazowa - możliwość była brana pod uwagę przez rząd zawsze gdy przypadała ona w dzień powszedni, po dniu Wszystkich Świętych. Chodziło o to, by ułatwić odwiedziny cmentarzy też w dniu innym niż 1 listopada.

- Wolny dzień w poniedziałek 2 listopada był przez nas analizowany, ale na tę chwilę nie ma takiej zgody, żebyśmy taki dzień wolny utworzyli - powiedział kilka dni temu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Policjanci już na drogach i przy cmentarzach. Bezpieczeństwo podróżujących priorytetem

Wszystkich Świętych 2020. Dzień wolny od pracy?

W artykule 130 Paragraf 2 Kodeksu Pracy napisane jest, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Wszystkich Świętych wypada w tym roku niestety w niedzielę. Oznacza to, że za 1 listopada nie będzie można odebrać dnia wolnego.

d29wbdd

Dzień Zaduszny, przypadający na poniedziałek 2 listopada nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W kalendarzu roku szkolnego 2020/2021 dzień ten też nie jest wskazany jako dzień wolny. Poszczególne placówki mogą jednak zdecydować, że tego dnia zajęć dydaktycznych nie będzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29wbdd

Podziel się opinią

Share
d29wbdd
d29wbdd
Więcej tematów