PolskaWszczęto osiem nowych śledztw z zawiadomień Macierewicza

Wszczęto osiem nowych śledztw z zawiadomień Macierewicza

Osiem nowych śledztw, wobec przestępstw
związanych z b. Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, wszczęła
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie (WPO) z zawiadomienia
szefa komisji weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza.

12.03.2007 | aktual.: 12.03.2007 16:11

Jak podała w prokuratura, wszczęte w zeszłym tygodniu śledztwa dotyczą: - rosyjskiej penetracji WSI i zaniechania neutralizacji tego zagrożenia; - przekroczenia uprawnień i nielegalnego zdobycia środków na finansowanie służb specjalnych; - stworzenia rezydentury, której funkcjonariusze podejmowali nielegalne działania przy współudziale niezweryfikowanych pracowników SB; - wprowadzenia w błąd polskich organów państwowych przez udzielanie fałszywych wiadomości, mających istotne znaczenie dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz niedopełnienia obowiązków; - nieprawidłowości związanych z przetargiem na Kołowy Transporter Opancerzony; - nielegalnej inwigilacji partii politycznych; - nieprawidłowości w gospodarowaniu funduszem operacyjnym w krakowskim oddziale WSI i przywłaszczania lokali operacyjnych; - ujawnienia tajemnicy państwowej i stosowania bezprawnych gróźb.

Zastępca szefa WPO mjr Ireneusz Szeląg podkreślił, że dokumenty będące podstawą decyzji o wszczęciu śledztw są oznaczone klauzulą tajemnicy państwowej. W związku z tym nie podał żadnych szczegółów.

Wcześniej już Naczelna Prokuratura Wojskowa dwa zawiadomienia Antoniego Macierewicza włączyła do trwających już śledztw: co do nielegalnego handlu bronią przez WSI (byli szefowie WSI gen. Konstanty Malejczyk i kontradm. Kazimierz Głowacki mają już za to zarzuty przekroczenia uprawnień) oraz uprzywilejowania firmy Siltec w przetargach dla wojska.

Jedno zawiadomienie - dotyczące działalności szpiegowskiej przeciw obronności RP i jej siłom zbrojnym - przekazano do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. Dwunaste zawiadomienie trafiło do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie - nie wiadomo, czego dotyczy.

W lutym prezydent Lech Kaczyński upublicznił raport z weryfikacji WSI. Jest w nim mowa o 12 zawiadomieniach do prokuratury szefa komisji weryfikacyjnej o przestępstwach związanych z WSI. Raport szczegółowo opisał nieprawidłowości, które były przedmiotem zawiadomień.

Jeszcze przed ujawnieniem raportu, w styczniu 2006 r. Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie nieprzekazania przez WSI do IPN wszystkich dokumentów wojskowych służb specjalnych PRL. O wszczęciu postępowania zdecydowały materiały przekazane przez komisję likwidacyjną WSI.

Śledztwo w sprawie wyłudzania spadków z zagranicy w latach 80. przez oddział "Y" wojskowych służb specjalnych PRL wszczął zaś pion śledczy IPN. W listopadzie 2006 r. szef komisji likwidacyjnej WSI Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że tajny oddział "Y" II oddziału Sztabu Generalnego WP przez swych agentów przejmował majątki po osobach bezpotomnie zmarłych na Zachodzie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)