Wszczęto osiem nowych śledztw z zawiadomień Macierewicza
Osiem nowych śledztw, wobec przestępstw
związanych z b. Wojskowymi Służbami Informacyjnymi, wszczęła
Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie (WPO) z zawiadomienia
szefa komisji weryfikacyjnej WSI Antoniego Macierewicza.
12.03.2007 | aktual.: 12.03.2007 16:11
Jak podała w prokuratura, wszczęte w zeszłym tygodniu śledztwa dotyczą: - rosyjskiej penetracji WSI i zaniechania neutralizacji tego zagrożenia; - przekroczenia uprawnień i nielegalnego zdobycia środków na finansowanie służb specjalnych; - stworzenia rezydentury, której funkcjonariusze podejmowali nielegalne działania przy współudziale niezweryfikowanych pracowników SB; - wprowadzenia w błąd polskich organów państwowych przez udzielanie fałszywych wiadomości, mających istotne znaczenie dla Rzeczypospolitej Polskiej oraz niedopełnienia obowiązków; - nieprawidłowości związanych z przetargiem na Kołowy Transporter Opancerzony; - nielegalnej inwigilacji partii politycznych; - nieprawidłowości w gospodarowaniu funduszem operacyjnym w krakowskim oddziale WSI i przywłaszczania lokali operacyjnych; - ujawnienia tajemnicy państwowej i stosowania bezprawnych gróźb.
Zastępca szefa WPO mjr Ireneusz Szeląg podkreślił, że dokumenty będące podstawą decyzji o wszczęciu śledztw są oznaczone klauzulą tajemnicy państwowej. W związku z tym nie podał żadnych szczegółów.
Wcześniej już Naczelna Prokuratura Wojskowa dwa zawiadomienia Antoniego Macierewicza włączyła do trwających już śledztw: co do nielegalnego handlu bronią przez WSI (byli szefowie WSI gen. Konstanty Malejczyk i kontradm. Kazimierz Głowacki mają już za to zarzuty przekroczenia uprawnień) oraz uprzywilejowania firmy Siltec w przetargach dla wojska.
Jedno zawiadomienie - dotyczące działalności szpiegowskiej przeciw obronności RP i jej siłom zbrojnym - przekazano do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. Dwunaste zawiadomienie trafiło do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie - nie wiadomo, czego dotyczy.
W lutym prezydent Lech Kaczyński upublicznił raport z weryfikacji WSI. Jest w nim mowa o 12 zawiadomieniach do prokuratury szefa komisji weryfikacyjnej o przestępstwach związanych z WSI. Raport szczegółowo opisał nieprawidłowości, które były przedmiotem zawiadomień.
Jeszcze przed ujawnieniem raportu, w styczniu 2006 r. Wojskowa Prokuratura Garnizonowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie nieprzekazania przez WSI do IPN wszystkich dokumentów wojskowych służb specjalnych PRL. O wszczęciu postępowania zdecydowały materiały przekazane przez komisję likwidacyjną WSI.
Śledztwo w sprawie wyłudzania spadków z zagranicy w latach 80. przez oddział "Y" wojskowych służb specjalnych PRL wszczął zaś pion śledczy IPN. W listopadzie 2006 r. szef komisji likwidacyjnej WSI Sławomir Cenckiewicz ujawnił, że tajny oddział "Y" II oddziału Sztabu Generalnego WP przez swych agentów przejmował majątki po osobach bezpotomnie zmarłych na Zachodzie.