PolskaWstydź się, albo żyj

Wstydź się, albo żyj

Raka jelita grubego można uniknąć. Badania ratują życie. Jednak wstydzimy się ich.

Wstydź się, albo żyj
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

01.12.2008 | aktual.: 01.12.2008 10:05

Wrocławianie niechętnie zgłaszają się na bezpłatne badania profilaktyczne, pozwalające wykryć lub w porę zapobiec rakowi jelita grubego. Powód? Wstydzą się badania, które jest krępujące i nieprzyjemne. Przychodnie, które je przeprowadzają, zamieszczają więc ogłoszenia w gazetach i zapraszają na kolonoskopię mieszkańców. Za badania płaci Ministerstwo Zdrowia - w tym roku przeznaczyło na nie 14,5 ml zł i ponad 200 tys. zł na szkolenia lekarzy.

Rak jelita grubego to drugi w kraju i Europie pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy (po raku piersi i płuc). Rocznie w Polsce umiera z jego powodu ponad 8 tys. osób, a ponad 13 tys. zapada na tę chorobę. Dolny Śląsk jest w czołówce jeśli chodzi o liczbę zachorowań. W 2006 r. stwierdzono 1200 nowych przypadków tego nowotworu. Ale tendencja jest wzrostowa, co roku przybywa o 10% nowych.

Ofiar raka byłoby mniej, gdyby pacjenci przychodzili na badania. Dr Artur Rościecha, chirurg onkolog z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, przekonuje, że warto. - Badania pozwalają uratować 99% pacjentów - podkreśla. Nowotwór wykrywa się u 1-2% badanych. Ale stany przednowotworowe, jak polipy, zapalenia jelita grubego, które mogą doprowadzić do raka wykrywamy aż u 38% badanych. tym roku przebadali 250 osób, w ubiegłym 400. Badania są robione w znieczuleniu. Największym problemem, którego lekarze nie mogą przełamać jest bariera wstydu.

- Jest tak duży, że przesłania nawet lęk przed zachorowaniem na raka, którego nie zawsze można wyleczyć - tłumaczy Kamila Drożdż, psychoonkolog z DCO. - Poza tym choroby nowotworowe, zwłaszcza dotyczące intymnych części ciała są wciąż tematem wstydliwym w naszym społeczeństwie. Do tego pokutuje sporo mitów dotyczących samej kolonoskopii.

Badaniami w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Jelita Grubego objęto osoby z grup podwyższonego ryzyka, czyli między 50. a 65. rokiem życia, które nie mają niekorzystnych objawów wskazujących na raka jelita grubego, (np. bólu brzucha) i osoby pomiędzy 40. a 65. jeśli w ich rodzinie występowały nowotwory jelita grubego.

Wstydzimy się

77% Polaków uważa raka jelita grubego (okrężnicy, odbytu) za chorobę wstydliwą. Inne to: rak prostaty, przetoka jelitowa (stomia), hemoroidy, nietrzymanie moczu, niektóre choroby skóry zwłaszcza łuszczyca, kłykciny kończyste, choroby weneryczne takie jak rzeżączka i kiła, zakażenie wirusem HIV i AIDS.

Eliza Głowicka

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)