Trwa ładowanie...

"Wstydu Pan nie ma!". Czarnek ripostuje Tuskowi

Donald Tusk na spotkaniu z młodzieżą w Łodzi we wtorek zaatakował szefa MEiN. - Czarna rozpacz może człowieka ogarnąć, ile rzeczy zmarnowano przez tych siedem lat. Od pierwszej klasy podstawowej do końca studiów widzimy ten szlak bojowy ministra Czarnka i dewastowanie edukacji - grzmiał, wspominając też o niskich zarobkach nauczycieli. "Wstydu Pan nie ma!" - ripostował mu Czarnek na Twitterze, publikując tabele, obrazujące rzekomy spektakularny wzrost zarobków w szkolnictwie.

"Wstydu Pan nie ma!". Czarnek ripostuje Tuskowi"Wstydu Pan nie ma!". Czarnek ripostuje TuskowiŹródło: PAP
d15wwly
d15wwly

We wtorek, podczas spotkania z młodzieżą w Łodzi, przewodniczący PO wskazywał, że stan polskiego systemu edukacji jest bardzo zły.

"Nauczyciel – najbardziej upokarzany zawód w Polsce"

Tusk zaznaczył, że "szkoła nie może być silna, jeśli nauczyciel jest obecnie najbardziej upokarzanym zawodem w Polsce". - Nauczyciel powinien być autorytetem. (…) To powinien być zawód szczególnej troski państwa. Jak nauczyciel może naprawdę przyłożyć się do swojej pracy, jeśli przeciętnie ma 1/5 wynagrodzenia tego, co ma przeciętnie informatyk w Polsce - zaznaczył.

- Jak szkoła ma normalnie funkcjonować, jeśli nauczyciele myślą, jak przetrwać od pierwszego do pierwszego, a uczennice i uczniowie, według badań, dyskutują o tym, czy życie ma sens – dodał.

"Jak oni mogliby odbudować nadzieję?"

Tusk podkreślił, że szkoła musi być wolna od ideologii. - Nie jestem sobie w stanie wyobrazić w jaki sposób PiS i pan Czarnek mieliby odbudować nadzieję młodego pokolenia, że szkoła może przygotować do wolności i dać szansę na rozwiązywanie problemów – powiedział.

d15wwly

- Czarna rozpacz może człowieka ogarnąć, ile rzeczy zmarnowano przez tych siedem lat. Od pierwszej klasy podstawowej do końca studiów widzimy ten szlak bojowy ministra Czarnka i dewastowanie edukacji – podsumował lider PO.

"Wstydu Pan nie ma!"

Na wypowiedź Tuska błyskawicznie zareagował minister Czarnek. Zwracając się we wtorek do szefa PO, w swoim wpisie na Twitterze, stwierdził w punktach m.in., że "podwyżki dla młodych nauczycieli za czasów PO wynosiły 540 zł, a za rządów PiS to 2060 zł, czyli 76 proc. Więcej".

"2. Subwencja oświatowa za rządów PiS +24,1 mld zł (+59,6%)! Wzrost subwencji oświat. rok do roku z 2022 na 2023 o 11,1 mld zł. To tyle co łącznie w 2 kadencje PO-PSL! 3. Inwestycje rządowe w infrastrukturę oświatową 2016-2023 to 12 mld zł 4. 100% szkół podłączonych do szybkiego internetu, a w 2015 r. 10%! 5. Inwestycje w nowoczesny sprzęt informatyczny 2 mld zł. Do porównania Wasze 0 laptopów" – napisał Czarnek.

d15wwly

Do tweetów załączył tabele, prezentujące m.in. wzrost wynagrodzeń nauczycieli i subwencji oświatowej w latach 2012-2023 oraz na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Chłopcy z ferajny". Posłanka PO o PiS

"Myśli Pan, że nikt nie pamięta? Wstydu Pan nie ma!" – dodał szef resortu edukacji i nauki.

"A teraz rzeczywistość"

Do danych przedstawiony przez Czarnka szybko odniosła się posłanka KO Katarzyna Lubnauer. Z kolei według przedstawiony przez nią danych, stosunek płacy nauczyciela zaczynającego pracę do płacy minimalnej w 2015 r. wynosił 131 proc., a w 2023 r. 102 proc.

Źródło: PAP/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d15wwly
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15wwly
Więcej tematów