WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wstrzymano przekazywanie Ukrainie uzbrojenia z Krymu

Rosja wstrzymała przekazywanie Ukrainie przejętego na zaanektowanym Krymie uzbrojenia i sprzętu wojskowego - poinformował wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wstrzymano przekazywanie Ukrainie uzbrojenia z Krymu
(PAP/EPA, Fot: Artur Shvarts)
WP

Antonow wyjaśnił, że posunięcie to ma uniemożliwić wykorzystanie wycofywanej z Półwyspu Krymskiej broni przeciwko ludności cywilnej na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy.

Określając te regiony jako "punkty zapalne", wiceminister obrony FR wezwał państwa zachodnie, by te z tego samego powodu powstrzymały się od dostarczania broni Ukrainie.

- Rosja wywiązuje się ze swoich zobowiązań międzynarodowych. Na mocy Karty Paryskiej, Aktu Końcowego KBWE oraz decyzji ONZ i OBWE zobowiązała się do niedostarczania lub powściągliwości w dostarczaniu broni do punktów zapalnych - oświadczył Antonow.

WP

28 marca prezydent FR Władimir Putin rozkazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu, by przekazał Ukrainie pozostawione na Krymie uzbrojenie i sprzęt wojskowy ukraińskich jednostek i pododdziałów, które nie przeszły na stronę armii rosyjskiej. Decyzja ta dotyczy również okrętów wojennych i samolotów.

Według danych rosyjskich stronie ukraińskiej przekazano dotąd 389 jednostek uzbrojenia, w tym osiem śmigłowców i trzy okręty wojenne. Wśród przekazywanego uzbrojenia były też czołgi T-64, transportery opancerzone BTR-70 i bojowe wozy piechoty BMP-1.

Na Krymie znajdowały się 193 jednostki sił zbrojnych Ukrainy i służyło w nich 18,8 tys. żołnierzy. Ministerstwo Obrony FR podało we wtorek, że 9,2 tys. ukraińskich wojskowych otrzymało już obywatelstwo Rosji i rozpoczęło służbę w rosyjskich siłach zbrojnych.

Polub WP Wiadomości
WP
WP