Trwa ładowanie...

Wstrzymana eksmisja polskiego konsulatu w Petersburgu

Rosja wstrzymała eksmisję polskiego konsulatu w Sankt Petersburgu. Nie są znane szczegóły formalne decyzji, ale informację potwierdził, w rozmowie z agencją Interfax, przedstawiciel rosyjskiego MSZ Władimir Zapiewałow.

Share
Wstrzymana eksmisja polskiego konsulatu w Petersburgu
Źródło: PAP
d2x51l2

Decyzję o eksmisji polskiego konsulatu podjął w 2015 roku petersburski sąd. Wniosek złożyła firma odpowiedzialna za wynajem nieruchomości przedstawicielstwom dyplomatycznym. W porozumieniu z władzami Petersburga domagała się ona od Polski wypłacenia ponad 72 milionów rubli, to jest ponad miliona euro, za rzekome zaległości czynszowe.

Polskie MSZ nie uznało orzeczenia rosyjskiego Sądu Arbitrażowego, powołując się na międzynarodowe konwencje, w tym immunitet, chroniący mienie wykorzystywane przez placówki dyplomatyczne.

Jednocześnie Warszawa wyjaśniła, że kwestię ewentualnych rozliczeń za wynajem budynków należy rozwiązać kompleksowo, mając na uwadze nieruchomości jakie zostały w Polsce przekazane Rosji, a nie tylko odnosząc się do pojedynczych przypadków i z naruszeniem interesów RP.

d2x51l2

Podziel się opinią

Share
d2x51l2
d2x51l2
Więcej tematów