Trwa ładowanie...
polska

Wstrząsający raport: polskie dzieci najbiedniejsze w Unii

1,8 mln dzieci w Polsce cierpi z powodu ubóstwa - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Według dokumentu, Polacy wydają na dzieci najmniej spośród wszystkich 32 krajów należących do organizacji. Sytuacja materialna dzieci w Polsce została oceniona jako najgorsza spośród 21 krajów europejskich również przez UNICEF.

Share
Wstrząsający raport: polskie dzieci najbiedniejsze w Unii
Źródło: Jupiterimages
d2vgaww

Raport wskazuje, że z roku na rok maleje liczba dzieci uprawnionych do pobierania zasiłku rodzinnego i stypendiów szkolnych. W 2004 r. zasiłek rodzinny pobierało ponad 5,5 mln dzieci, a w 2009 r. już tylko 3,3 mln. W roku szkolnym 2007/2008 stypendia z Narodowego Programu Stypendialnego pobierało 949 tys. uczniów. W roku szkolnym 2008/2009 już tylko 567 tys.

To efekt tego, że od lat nie zmieniają się kryteria, na podstawie których przyznawane są zasiłki i stypendia, choć w ciągu ostatnich 7 lat płaca minimalna wzrosła z 824 do 1386 zł.

d2vgaww

Ksiądz doktor Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. podkreśla, że istnienie bariery edukacyjnej sprawia, iż bieda staje się dziedziczna i dzieci, podobnie jak ich rodziny, są skazane na wykluczenie społeczne.

- Edukacja dzieci jest rzeczą podstawową, daje szanse im i całemu społeczeństwu. Dzieci, które zdobędą odpowiednie wykształcenie, będą wzbogacały nasz kraj - mówi ks. Subocz.

Caritas w Polsce od siedmiu lat prowadzi Program Skrzydła, pomagający dzieciom w pokonywaniu barier edukacyjnych.

d2vgaww

Podziel się opinią

Share
d2vgaww
d2vgaww
Więcej tematów