ŚwiatWstrząs wtórny o sile 5,9; panika w Concepcion

Wstrząs wtórny o sile 5,9; panika w Concepcion

Silne wstrząsy wtórne nawiedziły Chile. Były odczuwalne w stolicy kraju, Santiago, a w mieście Concepcion zatrzęsły się budynki i wybuchła krótkotrwała panika. Nie opublikowano jednak ostrzeżenia przed tsunami i nie napłynęły informacje o ofiarach lub stratach materialnych.

Wstrząs wtórny o sile 5,9; panika w Concepcion
Źródło zdjęć: © AFP

03.03.2010 | aktual.: 04.03.2010 00:05

Według amerykańskiego Instytutu Geofizycznego, wstrząsy miały siłę 6 i 5,9 st. w skali Richtera. W sobotę wybrzeże Chile nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,8, w którym zginęło ponad 800 osób.

Część mieszkańców Concepcion zaczęła uciekać na wyżej położone tereny obawiając się fal tsunami, jednak władze po ok. pół godzinie uspokoiły ludność, że nie ma takiego zagrożenia. Według świadków, wstrząsy wtórne trwały dłużej niż poprzednie, które odczuwalne były w Santiago po sobotnim trzęsieniu.

Na wybrzeżach wciąż trwają poszukiwania setek osób uważanych za zaginione. Tylko w rejonie Concepcion ich liczba wynosi najmniej 300. Ocenia się, że tsunami spowodowało więcej ofiar śmiertelnych i strat niż samo trzęsienie ziemi.

Wojsku i policji udało się już opanować sytuację w Concepcion i innych miastach, gdzie dochodziło do aktów rozboju i grabieży towarów ze zniszczonych lub uszkodzonych centrów handlowych. W środę wojsko rozpoczęło zakrojoną na szeroką skalę akcję niesienia pomocy humanitarnej ofiarom kataklizmu.

W Concepcion obowiązuje w dalszym ciągu 18-godzinna godzina policyjna, a 14 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy sił porządkowych patroluje ulice, utrzymując porządek i nadzorując rozdzielanie pomocy.

Według analityków wartość szkód wywołanych trzęsieniem ziemi może osiągnąć 30 mld dolarów, czyli prawie 15% chilijskiego produktu krajowego brutto. W tym roku miał nastąpić 5-procentowy wzrost gospodarki, jednak kataklizm może ograniczyć go o 1-2 punkty procentowe.

Nowy rząd, który rozpocznie pracę 11 marca, stanie przed trudnym wyborem znalezienia pieniędzy na odbudowę zniszczeń w wyniku trzęsienia. Według nowego ministra finansów Felipe Larraina rząd będzie zmuszony zaciągnąć kredyty, sięgnąć do rezerw z czasów miedzianego boomu lub zwiększyć deficyt budżetowy. Chile jest największym na świecie producentem miedzi i kontroluje 36% światowego rynku tego surowca.

Źródło artykułu:PAP
miastotrzęsienie ziemichile
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)