PolskaWspomnienia uczestników powstania warszawskiego

Wspomnienia uczestników powstania warszawskiego

Fragmenty pamiętników, wspomnienia i
refleksje na temat powstania warszawskiego samych uczestników
wydarzeń sprzed 60 lat będzie można przeczytać w lipcowym numerze
anglojęzycznego miesięcznika "Dialogue and Universalism",
wydawanego przez Uniwersytet Warszawski.

23.06.2004 | aktual.: 23.06.2004 14:33

Powstanie warszawskie było ważnym wydarzeniem dla historii Polski i Europy, dlatego postanowiliśmy zebrać i przetłumaczyć na język angielski wspomnienia uczestników powstania. Mamy nadzieję, że dzięki tej publikacji powstanie warszawskie stanie się bardziej znane opinii publicznej na Zachodzie - powiedział redaktor naczelny "Dialogue and Universalism", prof. Janusz Kuczyński.

Nowy numer "Dialogue and Universalism" pt. "Tragizm i sensy powstania - w samowiedzy Polski i Europy" powstaje z okazji przypadającej w tym roku 60. rocznicy powstania warszawskiego, pod patronatem Związku Powstańców Warszawskich.

W części pierwszej pt. "Uwarunkowania, istota i doniosłość powstańczej walki - dla sytuacji i świadomości Polski" zostaną opublikowane artykuły m.in. przewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i b. ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego i nieżyjącego już znanego polskiego historyka, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk prof. Aleksandra Gieysztora. Obaj uczestniczyli w powstaniu warszawskim.

Z fragmentami pamiętnika Stanisława Komornickiego "Na barykadach Warszawy", który jako 21-letni podchorąży Armii Krajowej brał udział w powstaniu, czytelnik będzie mógł się zapoznać w drugiej części publikacji, pt. "Świadectwa z najważniejszych wydarzeń 63 dni - refleksje współczesne".

O zdobyciu obozu koncentracyjnego "Gęsiówka" w 1944 roku opowiada czytelnikom żołnierz batalionu AK "Zośka" Stanisław Sieradzki (pseudonim "Świst"). Podczas powstania warszawskiego przeszedł on cały szlak bojowy batalionu z Woli przez Powązki, Stare Miasto na Czerniaków.

W artykule "Na odsiecz zza Wisły - oni także walczyli i ginęli za Warszawę" znajdą się wspomnienia młodego kaprala I Armii Wojska Polskiego Tadeusza Targońskiego, który brał udział w zdobywaniu prawobrzeżnej części Warszawy.

Powstanie warszawskie widziane oczami dziecka będzie można odnaleźć we wspomnieniach Krzysztofa Tatarkiewicza "4 tygodnie szczęścia", który opisuje losy swojej rodziny w czasie powstania.

Także autor tekstu "Dialog pokolenia Pomostu z pokoleniem Ojców i Kolumbów, czyli refleksje o powstaniu warszawskim", prof. Andrzej Targowski jest "dzieckiem powstania". W swojej pracy profesor prezentuje pogląd, że "powstanie było największą tragedią w 1000- letniej historii Polski".

W publikacji znajdą się także materiały dotyczące udziału Żydów w powstaniu warszawskim, wywiad z Aleksandrem Kamińskim i recenzja książki historyka Normana Davisa "Rising 44".

Publikowanym pracom będzie towarzyszyć dokumentacja fotograficzna.

Wydawcą anglojęzycznego miesięcznika "Dialogue and Universalism" jest Uniwersytet Warszawski. Pierwszy numer ukazał się w 1973 roku. Redaktorem naczelnym jest pracownik Instytutu Filozofii UW i honorowy przewodniczący The International Society for Universal Dialoque prof. Janusz Kuczyński.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)