PolskaWspółpraca policji i wojska w sytuacjach kryzysowych

Współpraca policji i wojska w sytuacjach kryzysowych

Współpracę, wymianę informacji i wspólne szkolenia na wypadek sytuacji kryzysowych zakłada porozumienie
podpisane między szefem policji Leszkiem Szrederem i
zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP Lechem Konopką.

20.04.2005 | aktual.: 20.04.2005 15:13

Jak poinformowała rzeczniczka komendanta głównego policji Alicja Hytrek, współpraca wojska i policji ma polegać m.in. na opracowywaniu wspólnych procedur działania w różnego rodzaju sytuacjach takich jak zamachy terrorystyczne, zagrożenia związane z imprezami masowymi czy zabezpieczenie konferencji międzynarodowymi oraz katastrofy naturalne.

W ramach porozumienia będą też organizowane dla wojskowych i policjantów wspólne szkolenia. Ustalone zostaną osoby lub jednostki odpowiedzialne w obu służbach za przekazywanie informacji. Chodzi o to, by oficer dyżurny precyzyjnie wiedział, z kim i w jaki sposób ma się kontaktować, np. w przypadku zamachu.

Porozumienie konkretnie określa, które jednostki policyjne i wojskowe będą ze sobą współdziałać. Na przykład - komendant powiatowy ma współpracować z dowódcą jednostki wojskowej powiatu, komendant wojewódzki policji - z szefem wojewódzkiego sztabu wojskowego, a zastępca szefa policji - z zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP.

W ramach porozumienia obie służby będą też wspierać się w zakresie środków transportu, zakwaterowania, wyżywienia, lotnisk i lądowisk, pomocy medycznej oraz bazy szkoleniowej.

Niektóre z uzgodnionych postanowień, zwłaszcza dotyczące wsparcia logistycznego dla policji, będą mieć zastosowanie już w maju, podczas zabezpieczenia III Szczytu Rady Europy - podkreśliła Hytrek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)