Trwa ładowanie...
d4h69c4
24-01-2007 14:14

Współpraca plemników

W niektórych sytuacjach poszczególne plemniki danego gryzonia mogą rozpocząć współpracę, która zwiększy ich szanse w rywalizacji z plemnikami innego samca.

d4h69c4
d4h69c4

Mimo iż sperma składa się z milionów plemników, każdy z nich działa "na własną rękę" i samodzielnie płynie w stronę komórki jajowej. Jednak w niektórych sytuacjach pojedyncze męskie komórki rozrodcze nawiązują współpracę - donosi styczniowy numer "Public Library of Science". Dzieje się tak u tych gatunków zwierząt, które są wyjątkowo aktywne seksualnie i w małych odstępach czasu mają kontakty z wieloma partnerami - u gryzoni. Plemniki jednego samca wspierają się wówczas wzajemnie, aby wygrać rywalizację z plemnikami konkurenta.

Naukowcy z University's Department of Animal and Plant Sciences w Sheffield wykazali, że u aktywnych seksualnie myszy i szczurzyc (kiedy współzawodnictwo stoi na wysokim poziomie), pojedyncze plemniki mogą zacząć współpracować ze sobą, aby wyprzedzić rywali pochodzących od innego samca.

Okazało się, że tę dziwną współpracę umożliwia specyficzna budowa składników mysiej i szczurzej spermy. Plemniki tych zwierząt mają bowiem wyjątkowo dobrze rozwinięte, haczykowato wygięte główki, które umożliwiają im sczepianie się i formowanie większych grup. Każda grupa zawiera od pięciu do 100 komórek rozrodczych, co czyni ją szybszą i silniejszą od pojedynczego plemnika i znacznie zwiększa szanse w wyścigu do komórki jajowej.

Kierująca badaniami dr Simone Immler mówi: Wcześniej uważano, że charakterystyczną cechą plemników jest współzawodnictwo - zarówno między komórkami tego samego osobnika, jak i różnych samców. Jednak nasze badania dowiodły, że kiedy presja ze strony innego samca jest duża, pojedyncze plemniki nawiązują współpracę, która ma zagwarantować sukces chociaż jednemu z nich.

d4h69c4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h69c4
Więcej tematów