Wspólne wakacje dzieci ze Śląska i dawnych kresów wschodnich
Grupy polskich dzieci z dawnych kresów wschodnich oraz z ubogich rodzin Górnego Śląska wspólnie wypoczywają w Kokotku koło Lublińca (Śląskie), zapoznając się z polską historią i kulturą. W integracyjnym turnusie uczestniczy ponad 60 młodych ludzi w wieku od 8 do 17 lat. Ich dwutygodniowy pobyt zakończy się w niedzielę.
Chcemy przybliżyć dzieciom mającym polskie korzenie historię i kulturę kraju, z którego pochodzą. Korzyść dla nich jest podwójna, bo spędzając miło czas mogą m.in. doskonalić język ojczysty oraz zawrzeć przyjaźnie z rówieśnikami z Polski - powiedziała Danuta Skalska, jedna z organizatorek kolonii.
Zorganizowanie kolonii dla dzieci i obozu dla młodzieży było możliwe głównie dzięki kweście, przeprowadzanej co roku w dniu Wszystkich Świętych na bytomskich cmentarzach przez wolontariuszy Towarzystwa Miłośników Lwowa. Resztę dołożyli sponsorzy, m.in. tysiąc dolarów przekazał Związek Ślązaków z USA.
Podczas kolonii młodsze dzieci biorą udział w programie "Wakacje z Panem Słówko", pozwalającym zgłębić tajniki języka polskiego. Zajęcia są prowadzone tak, aby bawić i uczyć. Dla starszych zorganizowano zajęcia historyczne "Spod znaku Orła Białego". Obie akcje sponsoruje Kancelaria Senatu.
Uczestnikami są głównie dzieci z dawnych kresów wschodnich. O ich udziale w kolonii czy obozie decyduje Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, działające na terenie Sądowej Wiszni i Mościsk, a także ks. Krzysztof Panasowiec, od 14 lat pracujący wśród Polaków na Kresach.
Dzięki pomocy sponsorów dla dzieci zorganizowano m.in. wycieczki do Krakowa i Częstochowy oraz do aquaparku w Tarnowskich Górach i tamtejszej Sztolni Czarnego Pstrąga.
Kwesta na bytomskich cmentarzach, dzięki której możliwy jest wspólny wypoczynek dzieci ze Śląska i Ukrainy, odbywa się od 13 lat. Wcześniej zebrane pieniądze trafiały na odbudowę Cmentarza Obrońców Lwowa. W ostatnich pięciu latach celem zbiórki jest organizacja letnich obozów i kolonii. W ubiegłym roku zebrano 12 tys. zł.
Towarzystwo Miłośników Lwowa w Bytomiu, organizator zbiórki, działa od 17 lat i zrzesza ok. 2,8 tys. członków, z czego ok. 300 aktywnie działa na rzecz organizowanych przez stowarzyszenie akcji.