ŚwiatWspólna deklaracja przywódców państw koreańskich

Wspólna deklaracja przywódców państw koreańskich

Opublikowanie
wspólnej deklaracji przywódców obu państw koreańskich zakończyło trzydniowe spotkanie w Phenianie prezydenta Korei
Południowej Ro Mu Hiuna z liderem Korei Północnej Kim Dzong Ilem.

04.10.2007 | aktual.: 04.10.2007 07:54

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/taniec-dla-korei-6038683255689857g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/taniec-dla-korei-6038683255689857g )
Taniec dla Korei

W siedmiopunktowym dokumencie zapowiedziano m.in. wspólne działania na rzecz pokoju i współpracy gospodarczej, a także formalnego zakończenia wojny koreańskiej z lat 1950-1953.

Obowiązujące od ponad półwiecza porozumienie rozejmowe miałoby zostać zastąpione formalnym traktatem pokojowym, kończącym istniejący nadal stan wojny pomiędzy dwoma państwami koreańskimi. Taki krok oznacza rozmowy z sygnatariuszami rozejmu z 1953 roku, a więc USA i Chinami. Sama Korea Płd. nigdy nie podpisała porozumienia rozejmowego.

W deklaracji liderów obu Korei zapowiedziano też otwarcie dla regularnego ruchu pociągów towarowych linii granicznej dzielącej Półwysep Koreański, a także stworzenie wspólnej strefy połowowej nazwanej strefą współpracy na spornych wodach.

W deklaracji zaznaczono też, że oba kraje "szanować będą odrębność systemu politycznego" partnera. Zaktywizowane mają także zostać kontakty dwustronne - spotkania przywódców, a także premierów i ministrów obrony. Do spotkania szefów rządów i resortów obrony miałoby dojść jeszcze przed końcem roku w Phenianie i Seulu.

Zakończony szczyt był dopiero drugim w historii spotkaniem przywódców obu Korei. Pierwsze odbyło się w 2000 roku także w Phenianie. Koreę Płd. reprezentował ówczesny prezydent Kim De Dzung.

Po podpisaniu deklaracji szczytu - co bezpośrednio transmitowała telewizja północnokoreańska - obaj przywódcy udali się na wspólny lunch, po którym Ro Mu Hiun wyruszył w drogę powrotną do Seulu. Na trasie ma zatrzymać się w kompleksie przemysłowym w Kesongu, finansowanym w znacznej mierze przez Koreę Południową. (awi)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
spotkanieporozumienierozmowy
Zobacz także
Komentarze (0)