Współautor sukcesu akcji szczepień w Izraelu spotka się z polskimi politykami
Przewodniczący krajowej rady eksperckiej ds. COVID-19 przy premierze Izraela prof. Ran Balicer spotka się z polskimi politykami w Senacie, by opowiedzieć o sukcesie izraelskiej akcji szczepień - dowiaduje się WP. Spotkanie organizują przedstawiciele Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej.
Spotkanie z prof. Balicerem - autorytetem w dziedzinie szczepień w Izraelu, współautorem sukcesu akcji szczepionkowej w tym kraju - odbędzie się w formie zdalnej w sali posiedzeń Senatu we wtorek o 11:00.
Współorganizatorem spotkania jest Senat. Wydarzenie wspiera marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (członek polsko-izraelskiej grupy bilateralnej), a koordynatorem przedsięwzięcia jest przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej poseł PO Michał Szczerba.
To właśnie ten polityk - korzystając z pomocy międzynarodowej organizacji non-profit ELNET (European Leadership Network) - skontaktował się z przewodniczącym krajowej rady eksperckiej ds. COVID-19 przy premierze Izraela i zaprosił go na spotkanie w Senacie. Weźmie w nim udział także Chargé d’affaires Ambasady Izraela.
Wedle naszych informacji, na spotkanie został zaproszony m.in. pełnomocnik ds. szczepień w Polsce minister Michał Dworczyk, a udział w wydarzeniu - jak mówi Michał Szczerba - potwierdził główny doradca premiera ds. pandemii prof. Andrzej Horban.
Szczepienia w Izraelu. "Chcemy wykorzystać to doświadczenie"
W ciągu niespełna trzech tygodni od rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19, liczący 9 milionów mieszkańców Izrael stał się niekwestionowanym światowym liderem w statystykach szczepień. Od grudnia szczepionkę otrzymało już ponad 23 proc. tamtejszej populacji, w tym ponad 72 proc. personelu medycznego i osób powyżej 60 roku życia. W grupie seniorów 80+ zaszczepiono 79 proc. osób. Do końca marca Izrael zamierza zaszczepić wszystkich obywateli powyżej 16. roku życia.
Na sukces izraelskiego programu szczepień złożyło się kilka czynników: wczesne dopuszczenie szczepionki do użytkowania, dobrze zorganizowana ochrona zdrowia oraz duża determinacja Izraelczyków, by zaszczepić się jak najszybciej.
Za współautora szczepionkowego sukcesu w Izraelu uznawany jest zaproszony na spotkanie z polskimi politykami profesor Ran Balicer. To przewodniczący krajowej rady eksperckiej ds. COVID-19 przy premierze Izraela oraz założyciel i szef ds. Innowacji Instytutu Badawczego Clalit, który prowadzi akcję szczepień w całym kraju. Balicer jest profesorem na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Ben Guriona.
Izraelski system to mieszanka publicznej i prywatnej ochrony zdrowia. Każdy obywatel musi należeć do jednej z czterech prywatnych kas chorych - wybór należy do obywateli. Każda z kas ma obowiązek świadczyć wszystkim swoim klientom pewien podstawowy poziom usług określanych przez państwo.
W zamian kasy chorych otrzymują z budżetu pieniądze w zależności od liczby klientów, z uwzględnieniem ich wieku i szeregu innych czynników.
Clalit jest największą prywatną kasą chorych - dysponuje ona Instytutem Badawczym (którego szefem jest prof. Balicer) oraz 14 szpitalami i prawie 1500 przychodniami w całym Izraelu.
Dzięki tak rozbudowanej sieci medycznych placówek możliwe w Izraelu jest nie tylko utrzymanie wysokiego tempa szczepień, ale także dotarcie do obywateli mieszkających również poza dużymi ośrodkami miejskimi.
Z tych doświadczeń oraz wiedzy izraelskich ekspertów chcą skorzystać polscy politycy. Jak podkreśla w rozmowie z WP Michał Szczerba, starają się o to także inne kraje europejskie. Poseł PO przypomina, że ostatnio prezydent i premier Czech w dwóch osobnych listach poprosili swoich izraelskich odpowiedników o pomoc w organizacji szczepień przeciw COVID-19.
- Cieszę się, że będziemy mogli skorzystać z tych doświadczeń. Na nasze wtorkowe spotkanie zaprosiliśmy pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Będą szefowie sejmowej i senackiej komisji zdrowia. W prezydium grupy polsko-izraelskiej są przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. To świetne miejsce ponadpartyjnej współpracy - mówi WP Michał Szczerba.