Trwa ładowanie...
d1r6vw8
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

WSJ: Nominacje "proamerykańskich jastrzębi" na ministrów w Polsce

Prawo i Sprawiedliwość nominowało w poniedziałek do nowego rządu na stanowiska ministrów spraw zagranicznych i obrony "proamerykańskich jastrzębi" - pisze we wtorek dziennik "Wall Street Journal". Dodaje, że przekazanie władzy w Polsce nie odbywa się bez potknięć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz
Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz (PAP/EPA, Fot: Paweł Supernak)
d1r6vw8

Relacjonując ogłoszone w poniedziałek nominacje do nowego rządu, nowojorski dziennik przypomina, że zarówno Antoni Macierewicz, który ma kierować ministerstwem obrony, jak i Witold Waszczykowski, który ma pełnić funkcję szefa MSZ, to osoby, które wchodziły w skład poprzedniego rządu PiS sprawującego władzę w latach 2005-2007.

"Pan Waszczykowski naciska na silne związki z USA i wzywa do większej wojskowej obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance NATO, by powstrzymać Rosję" - podkreśla "WSJ". Dziennik przypomina, że PiS od lat przekonuje, iż Polska i inne kraje NATO, które kiedyś były członkami zdominowanego przez ZSRR Układu Warszawskiego, pozostaną członkami drugiej klasy NATO tak długo, jak Sojusz nie przeniesie na ich teren części swej infrastruktury.

Zdaniem "WSJ" nominacja Waszczykowskiego wzmocni też starania Polski, największego byłego komunistycznego kraju w Unii Europejskiej, by przewodzić koalicji wschodnioeuropejskich państw w UE, tak by mogły stanowić "przeciwwagę dla Niemiec". Dziennik odnotował ponadto, że kandydat na ministra spraw zagranicznych Polski "skrytykował Rosję, historycznego wroga Polski, za jej interwencje w Gruzji, na Ukrainie i w Syrii".

d1r6vw8

Pisząc o nominacji Macierewicza na ministra obrony, "WSJ" zauważa, że to "kontrowersyjna postać" z uwagi na jego "dosadny język i ostry ton". Amerykański dziennik zaznacza, że w przeciwieństwie do oficjalnych ustaleń, Macierewicz "utrzymuje, że to wybuch, a nie błąd człowieka spowodował katastrofę w 2010 roku w Rosji polskiego samolotu, w której zginął prezydent Lech Kaczyński".

Dziennik odnotowuje też nominację "bankowca, Mateusza Morawieckiego, kierującego polskim oddziałem banku Banco Santander, na wicepremiera odpowiedzialnego za politykę gospodarczą". Ta nominacja "może pomóc wprowadzeniu do rządu dalszych specjalistów" - ocenia "WSJ", ale jednocześnie dodaje, że Morawiecki jest nową postacią w polityce, co zdaniem analityków może go osłabić.

"WSJ" dodaje, że przekazanie władzy w Polsce nie odbywa się "bez potknięć". Dziennik wskazuje w tym kontekście na konflikt w związku z wyznaczonym na czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę pierwszym posiedzeniem nowego parlamentu. Inauguracja, podczas której odchodzący premier składa rezygnację, zbiega się bowiem z unijnym szczytem w sprawie imigrantów - wyjaśnia "WSJ".

d1r6vw8

Podziel się opinią

Share

d1r6vw8

d1r6vw8
Więcej tematów