RegionalneWrocławWybory prezydenckie 2020. Nieprawidłowości podczas głosowania można zgłosić. Obserwuj i reaguj

Wybory prezydenckie 2020. Nieprawidłowości podczas głosowania można zgłosić. Obserwuj i reaguj

Ważne jest nie tylko to, aby samemu przygotować się dobrze do głosowania - zabrać maseczkę, własny długopis, dokument. Trzeba też zadbać zarówno o bezpieczeństwo swoje i innych głosujących, ale również o to, by wszystko przebiegło prawidłowo. To nie tylko obowiązek komisji, ale i nasz.

Wybory prezydenckie 2020. Nieprawidłowości podczas głosowania można zgłosić. Obserwuj i reaguj
Wybory prezydenckie 2020. Nieprawidłowości podczas głosowania można zgłosić. Obserwuj i reaguj
Źródło zdjęć: © My Wrocławianie

12.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:32

Członkowie obwodowych komisji apelują, by przybywając do lokalu wyborczego działać tak, by usprawnić czynność. Frekwencja w tegorocznych wyborach prezydenckich jest wyjątkowo duża, a dodatkowo obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem spowalniają czynności, trzeba więc działać tak, by nie przedłużać czasu naszego pobytu w lokalu. Pomieszczenia muszą być wietrzone, wewnątrz nie może być więcej osób, niż zakłada to limit, a utrudnienia w weryfikacji tożsamości wyborców też nie ułatwiają komisjom zadania.

Wybory prezydenckie 2020. Nieprawidłowości podczas głosowania można zgłosić. Obserwuj i reaguj

Członkowie wrocławskich komisji proszą, by zgłaszając się po swoją kartę do głosowania zdjąć okulary przeciwsłoneczne, wyraźnie, bez konieczności dopytywania, podać swój adres zamieszkania (spis wyborców ułożony jest adresami, nie alfabetycznie), odsłonić na chwilę maseczkę i pokazać swój dokument. Komisja nie ma prawa dotykać naszego dowodu lub paszportu. Na liście składamy do góry nogami podpis, szybko stawiamy krzyżyk na swojej karcie, wrzucamy ją do urny i opuszczamy lokal.

Każdą nieprawidłowość, jaka wpadnie nam w oko, warto zgłosić. Brak pieczątki na karcie do głosowania najlepiej rozwiązać natychmiast, prosząc komisję o ważną, prawidłową, czyli podstemplowaną kartę.

Bywa, że niektórzy niepokoją się uciętym prawym górnym rogiem karty. To nie jest nic niewłaściwego. Każda karta ma taki uszczerbek. Służy on przy głosowaniu osób niewidomych; do wypełnienia karty potrzebna jest osobom niewidzącym i niedowidzącym specjalna nakładka, a odcięty róg pomaga ustalić, jak prawidłowo ułożyć kartę pod nakładką.

Wybory prezydenckie 2020. Nieprawidłowości podczas głosowania można zgłosić. Obserwuj i reaguj

Warto wiedzieć, że Helsińska Fundacja Praw Człowieka apeluje o obywatelską postawę i zgłaszanie przykładów nieprawidłowości związanych w wyborami Prezydenta RP w roku 2020, w szczególności niemożności oddania ważnego głosu.

Ankieta dotyczy zarówno przypadków dotyczących głosowania korespondencyjnego, głosowania poza miejscem zamieszkania, jak i głosowania w miejscu zamieszkania.Jest też miejsce na wskazanie swoich obserwacji podczas wizyty obwodowej komisji wyborczej.

Zobacz także
Komentarze (0)