Trwa ładowanie...
d88rb5i

Czy wiemy, jak głosować? Koronawirus sporo zmienił

Co się zmieniło w czasie pandemii koronawirusa? Jak wygladają wybory 2020 i jak można głosować w II turze wyborów prezydenckich w Polsce?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak głosować? Zasady bezpieczeństwa
Jak głosować? Zasady bezpieczeństwa (Materiały WP)
d88rb5i

Jak głosować? Podstawowe zasady bezpieczeństwa

W związku z pandemią koronawirusa wprowadzone zostały zasady sanitarne, których należy bezwzględnie przestrzegać w czasie przeprowadzania wyborów.

Osoby, które głosują w lokalach wyborczych, muszą oddać głos w godzinach 7:00-21:00 w niedzielę 12 lipca 2020.

d88rb5i

Jak głosować w czasie epidemii koronawirusa? ZASADY

  • Do lokalu wyborczego wchodzimy w maseczce, zasłaniającej usta i nos. Możemy zostać jedynie na chwilę poproszeni o odchylenie maseczki, gdy komisja będzie sprawdzać naszą tożsamość.
  • Ze względów bezpieczeństwa najlepiej mieć też ze sobą swój długopis. Co prawda w lokalu będa dostępne długopisy, które będą regularnie dezynfekowane, ale radzimy, by wziąć własny.
  • Wewnątrz lokalu wyborczego na jednego wyborcę powinno przypadać 4 m2 przestrzeni.
  • Wyborcy powinni też zachowywać bezpieczną odległość między sobą, zarówno w lokalu wyborczym, jak i oczekując w kolejce do wejścia.
  • Bez kolejki do głosowania mogą podejść osoby starsze - powyżej 60. roku życia, kobiety w ciąży, osoby z dziećmi, a także niepełnosprawni.
  • Członkowie komisji muszą mieć na sobie jednorazowe rękawiczki i założone maseczki lub przyłbice.
  • Na stole, przy którym siedzi komisja, nie nie może być żadnego sukna.
  • Każdy lokal wyborczy ma być regularnie wietrzony oraz dezynfekowany.

Osoby, które nie chcą lub nie mogą głosowac w lokalu wyborczym, moły oddać głos korespondencyjnie. Jeśli ktoś nie wrzucił do nadawczej skrzynki pocztowej - do 10 lipca - zaklejonej koperty zwrotnej, zawierającej kartę do głosowania, może to zrobić jeszcze w niedzielę 12 lipca, przekazując koperte komisji wyborczej, w odzinach jej pracy.

Aby oddać ważny głos, należy na karcie do głosowania zaznaczyć "X” (muszą to być dwie przecinające się linie) przy nazwisku tylko jednego kandydata na Prezydenta RP. "X" stawiamy przy kandydacie (w białym kwadraciku przy nazwisku), którego chcemy wybrać na prezydenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d88rb5i

Podziel się opinią

Share
d88rb5i
d88rb5i
Więcej tematów