RegionalneWrocławWybory 2020. Wrocław. Jak znaleźć lokal wyborczy? Jak głosować? Kluczowe informacje

Wybory 2020. Wrocław. Jak znaleźć lokal wyborczy? Jak głosować? Kluczowe informacje

Wybory prezydenckie 2020 odbywają się 28 czerwca. O godz. 7 zostały otwarte lokale wyborcze i pierwsi Polacy otrzymali możliwość oddania głosu. Jak znaleźć lokal wyborczy? W jaki sposób głosować? Oto kluczowe informacje w przypadku Wrocławia.

Wybory 2020. Wrocław. Jak znaleźć lokal wyborczy? Jak głosować? Kluczowe informacje
Źródło zdjęć: © WP
Łukasz Kuczera

We Wrocławiu uprawnionych do głosowania jest blisko 490 tys. osób. Lokale wyborcze w niedzielę (28 czerwca) zostały otwarte o godz. 7.00 i będą czynne do godz. 21.00. Zgodnie z Kodeksem wyborczym każdy, kto przyjdzie do lokalu wyborczego tuż przed godziną 21.00, musi mieć możliwość zagłosowania. Jednak w związku z wprowadzonymi obostrzeniami, nie w każdym przypadku fizyczne przebywanie na terenie lokalu wyborczego będzie możliwe. Dlatego też, obwodowe komisje wyborcze są na takie okoliczności odpowiednio przygotowane.

O godzinie 21.00 na końcu kolejki, jaka może ustawić się przed lokalem wyborczym, stanie osoba z komisji lub pracownik placówki, który będzie pilnował, aby wszystkie osoby, stojące przed nim, miały możliwość oddania głosu. W związku z tym praca niektórych komisji obwodowych może zostać wydłużona i potrwa nieco dłużej niż do godz. 21.

Wybory 2020. Wrocław. Obwodowe Komisje Wyborcze

Członkowie komisji w trakcie specjalnie zorganizowanych spotkań wybrali przewodniczących i zastępców, a następnie przeszli szkolenia merytoryczne nakierowane na głosowanie korespondencyjne oraz sporządzenie protokołów z głosowania. W związku z obostrzeniami i koniecznością zapewniania im odpowiedniej ilości miejsca, spotkania zostały przeprowadzone we wrocławskiej Hali Stulecia, w czterech turach po 78 komisji. Członkom zostały przedstawione wymogi sanitarne dotyczące pracy komisji obwodowych - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 czerwca 2020 r.

Wybory 2020. Wrocław. Głosowanie korespondencyjne

We Wrocławiu chęć głosowania korespondencyjnego wyraziło ponad 3800 osób - na liczbę wyborców blisko 490 tys. jest to mniej niż 1 proc. Możliwość głosowania korespondencyjnego otrzymały m.in. osoby znajdujące się na kwarantannie lub poddane izolacji.

Wybory 2020. Wrocław. Przygotowanie pakietów wyborczych

Za pracownikami Urzędu Miasta Wrocław niezwykle czasochłonny i wymagający proces - kompletowanie pakietów wyborczych, w skład których wchodziło wiele elementów, np. oświadczenie imienne, koperta z adresem wyborcy, koperta zwrotna z właściwym adresem komisji obwodowej itp. Trzeba pamiętać, że każda pomyłka mogła skutkować możliwością złożenia protestu wyborczego i nieważności głosu.

W proces pakowania zaangażowanych było około 30 osób, a pakiety w liczbie 3724 zostały doręczone Poczcie Polskiej w sobotę, 20 czerwca. Pozostałą część pakietów głosujący zdecydowali się odebrać osobiście. Wyborcy do 26 mieli czas, by wrzucać wypełnione pakiety wyborcze do zwykłych, czerwonych skrzynek pocztowych. Poczta Polska nie wystawia specjalnie przygotowanych i zabezpieczonych na wybory skrzynek.

Wybory 2020. Wrocław. Środki higieny osobistej - zgodnie z rozporządzeniem ministra

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia w sprawie sposobu organizacji wyborów ukazało się 15 czerwca 2020 r. Przewiduje ono zapewnienie członkom komisji jednorazowych maseczek i rękawiczek, przyłbic, płynów do dezynfekcji rąk oraz powierzchni. Wrocław wystąpił o zapotrzebowanie na środki ochronne dla 2700 osób, gdyż poza członkami komisji, w dniu wyborów należy zapewnić bezpieczeństwo także operatorom informatycznym, pracownikom placówek czy pracownikom Urzędu Miasta Wrocław - ponadto należy także wziąć pod uwagę żywotność wspomnianych jednorazowych maseczek czy rękawiczek.

Wyborcy natomiast powinni przestrzegać ogólnie obowiązujących rygorów sanitarnych, tj. w lokalach wyborczych powinni mieć założoną maseczkę, zakrywając usta i nos, zachować bezpieczny, dwumetrowy odstęp od pozostałych osób i stosować się do wyznaczonych specjalnymi żółto-czarnymi taśmami ścieżek. Na jednego wyborcę powinny przypadać 4m2 powierzchni, a o liczbie przebywających na raz osób w lokalu wyborczym, będzie decydowała komisja.

Wybory 2020. Wrocław. Sprawy ewidencji ludności

23 czerwca zakończona została możliwość dopisania się do spisu wyborców. We Wrocławiu o taką sposobność zawnioskowało ponad 35 tys. osób. Dla przykładu, do wyborów, które miały odbyć się 10 maja, dopisało się zaledwie 9,3 tys. osób.

Co ważne, wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców we Wrocławiu. Uwaga, zaświadczenie otrzymuje się na I i II turę wyborów! Dotychczas Urząd Miasta Wrocław wydał już ponad 4000 takich zaświadczeń.

Wybory 2020. Wrocław. Lokale wyborcze

Warto sprawdzić, gdzie będziemy głosować, gdyż zmieniły się lokalizacje 24 komisji obwodowych, w porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi z 2019 roku. Obwieszczenia z numerami, granicami i siedzibami obwodowych komisji wyborczych można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Tam, gdzie nastąpiła zmiana lokalizacji, były dostarczane do skrzynek pocztowych lub wywieszane na bramach odpowiednie ulotki, tak aby mieszkańcy danego rejonu Wrocławia mieli świadomość, gdzie mieści się ich lokal wyborczy.

Uruchomione zostały także wyszukiwarki siedzib obwodowych komisji wyborczych, zarówno wyszukiwarka Urzędu Miejskiego, jak i wyszukiwarka Państwowej Komisji Wyborczej.

Przed głosowaniem zalecane jest sprawdzenie, gdzie dokładnie znajduje się odpowiedni dla danego rejonu lokal wyborczy.

Osoby mające problem z poruszaniem się, mogą skorzystać z bezpłatnego transportu organizowanego przez Miejskie Biuro Wyborcze.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)