Wybory 2020. Wrocław. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak to zrobić?
Wybory prezydenckie 2020 już w najbliższą niedzielę. Jak głosować poza miejscem zamieszkania? Niestety, ale 23 czerwca upłynął ostateczny termin na dopisanie się do spisu wyborców. Jeśli ktoś jednak wystąpił o stosowne pozwolenie na czas, to będzie mógł 28 czerwca oddać głos poza miejscem zameldowania lub zamieszkania.
Już w najbliższą niedzielę czekają nas wybory prezydenckie 2020. Polacy mogą oddawać głosy na jednego z jedenastu kandydatów, których zarejestrowała PKW.
28 czerwca, jeśli będziemy przebywać poza miejscem zamieszkania, możemy oddać głos w innym lokalu wyborczym i tym samym wziąć udział w wyborach. Jest tylko jeden problem - termin dopisania się do spisu wyborców w innym mieście już minął. Mieliśmy na to czas do 23 czerwca. Warto jednak przypomnieć sobie całą procedurę, jeśli okaże się, że wybory prezydenckie 2020 wyłonią prezydenta RP dopiero w drugiej turze (12 lipca).
Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Jak dopisać się do spisu wyborców?
Wydaje się, że najprostszym sposobem na zagłosowanie poza miejscem zamieszkania jest dopisanie się do spisu wyborców w miejscu, w którym po prostu będziemy przebywać w dniu głosowania. Możemy to zrobić online lub osobiście w urzędzie.
ZOBACZ WIDEO: Wybory prezydenckie 2020. Sprawdziliśmy wiedzę Polaków o dotychczasowych prezydenturach
Należy pamiętać, że do spisu wyborców online możemy dopisać się dzięki profilowi zaufanemu lub e-dowodowi. Aby złożyć wniosek, wystarczy wejść na serwis rządowy dostępny pod tym linkiem, i kliknąć "złóż wniosek". Następnie musimy się zalogować do systemu, wypełnić wniosek i podpisać go podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Obecnie system ten jest niedostępny, ale jeśli wybory 2020 rozstrzygną się w drugiej turze, to dopisanie się do spisu wyborców będzie znów będzie możliwe. Będziemy mieć na to czas od 29 czerwca do 7 lipca.
Jeżeli złożyliśmy wniosek poprawnie, to urzędnik nie będzie potwierdzał otrzymania wniosku i dopisze nas do danego spisu wyborców. W przypadku błędnego wypełnienia wniosków, urzędnik skontaktuje się z nami, np. telefonicznie, e-mailem lub przez skrzynkę ePUAP.
Do spisu wyborców możemy dopisać się też podczas wizyty w urzędzie. Wystarczy, że wypełnimy odpowiedni wniosek w urzędzie gminy - właściwym dla miejsca, w którym chcemy wpisać się do spisu wyborców.
Wybory 2020. Głosowanie poza miejscem zamieszkania. Uzyskaj zaświadczenie o prawie do głosowania
Wpisanie się do spisu wyborców nie jest jedynym sposobem na zagłosowanie poza miejscem zameldowania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, gdzie będziemy przebywać 28 czerwca, to możemy wystąpić o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Odpowiednie dokumenty trzeba złożyć w urzędzie gminy, w którym jesteśmy wpisani do spisu wyborców (najczęściej jest to gmina, w której jesteśmy zameldowani). Dzięki zaświadczeniu o prawie do głosowania możemy oddać głos w dowolnym lokalu wyborczym w kraju lub za granicą, a także na polskim statku morskim.
Składając wniosek otrzymamy dwa zaświadczenia. Jedno będziemy mogli wykorzystać podczas pierwszej tury wyborów (28 czerwca), drugie wykorzystamy w przypadku ewentualnej drugiej tury wyborów prezydenckich (12 lipca).
Pamiętajmy jednak, że zaświadczenie wydawane jest tylko jeden raz. Jeśli e zgubimy lub zniszczymy, to nie otrzymamy duplikatu. W takiej sytuacji nie będziemy mogli zagłosować również w miejscu, w którym jesteśmy ujęci w spisie wyborców. Termin na uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania minął w piątek 26 czerwca.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.