Trwa ładowanie...

Wybory 2020. Frekwencja wyborcza Wrocław. Wybieramy tłumnie

Trwa pierwsza tura wyborów prezydenckich. Frekwencja w całym kraju jest bardzo wysoka. Wyniki z południa, podane przez Państwową Komisję Wyborczą, są zaskakujące - 24 procent osób uprawnionych do głosowania w wyborach 2020 już spełniło swój zaszczytny obowiązek.

Szkoła 118 we Wrocławiu. Tu naprawdę były tłumySzkoła 118 we Wrocławiu. Tu naprawdę były tłumyŹródło: My Wrocławianie, Anna Bojczuk-Cichoń
d482922
d482922

Dolnośląskie w żaden sposób nie wyróżnia się pod tym względem na mapie Polski - nie figuruje ani w wykazie rekordzistów frekwencyjnych, województwa nie ma też wśród trzech ostatnich na liście. Być może mobilizacja mieszkańców nastąpi przed zamknięciem lokali wyborczych - wrocławianie przyznają się do tej swojej cechy; najprężniej działają na ostatnią chwilę.

Ale już teraz, chyba po raz pierwszy w historii demokratycznych wyborów w Polsce, przed lokalami wyborczymi stoją kolejki - to jednak w dużej mierze efekt pandemii i konieczności zachowania stosownych odstępów pomiędzy wyborcami czekającymi na swoją kolej.

kolejka WP
Na głosowanie niemal wszędzie trzeba było chwilę poczekaćŹródło: WP, fot: Barbara Kwiatkowska

Wybory 2020. Frekwencja wyborcza we Wrocławiu. W sanitarnym reżimie

Nie wszędzie ruch może odbywać się tak, jak to powinno wyglądać i jak instruują wywieszone plakaty. Ludzie muszą często mijać się w wąskim przejściu, jak w Szkole Podstawowej nr 14 na ulicy Zachodniej. Tu pracują dwie aż dwie komisje, więc ruch jest spory, a miejsca na przemieszczanie się do oddzielnych sal mało.

d482922

Po raz pierwszy jednak powołano specjalne stanowisko - energiczny pan zawiaduje ruchem i usłużnie skrapia wszystkich wchodzącym dłonie środkiem dezynfekującym. Synchronizacja przydaje się bardzo - głosowanie przebiega sprawnie, bo dyspozycje zawiadowcy kierują ludzi stojących w kolejce do odpowiedniego stolika, przeznaczonego dla mieszkańców określonych ulic części dzielnicy Szczepin.

Mimo niewielkiego ogonka przed lokalem, po 5-10 minutach można opuścić szkolny budynek z poczuciem spełnionego obowiązku. Kolejki nie powinny zniechęcać więc do wybrania się do swojego rejonu. Państwowa Komisja Wyborcza uspokaja, że nawet jeśli przed jakimś lokalem niedługo przed końcem pracy stać będzie duża grupa oczekujących, członkowie lokalnej komisji zapewnią im spełnienie swojego obowiązku nawet po godzinie 21.

Frekwencja wyborcza we Wrocławiu. Wybory, które się zapamięta

Asia, lat 18 i 3 miesiące, głosuje w tym roku po raz pierwszy. Tak samo jak jej kolega Kamil. Przyszli razem. Kamil na dodatek chodził tutaj, na Zachodnią 2, do szkoły. - Fajnie tu było? - pyta Kamila Asia. - Normalnie, jak to w szkole - odpowiada. Taką pogawędką wyborcy - debiutanci umilają sobie czas w kolejce.

- Nie zapomnę ani tego roku, ani tych wyborów, pierwszych w moim życiu. Bałam się, że nie załatwię sobie na czas dowodu, bo wiadomo jak działały urzędy w czasach covidowych. Wybory też odbywają się przecież w pandemii, bo to się jeszcze nie skończyło. Jestem ciekawa, jak to wszystko będzie się toczyło dalej. To dla mnie wyjątkowy rok. Śmiejemy się wszyscy, że będziemy o tym opowiadać swoim dzieciom i wnukom, jak moja prababcia o II wojnie światowej - mówi Asia już po wyjściu z głosowania.

d482922

I dodaje: - nie wiem, czy wiele moich koleżanek i kolegów pójdzie głosować, niewiele o tym rozmawiamy, ale mnie, gdybym nie poszła, mama zamordowałaby. Żartuję! Wiem, że to dla niej bardzo ważne, ale nie chciałam pierwszy raz iść na wybory z mama za rękę - śmieje się dziewczyna.

Obostrzenia na szlaku. Szymon Ziobrowski przestrzega i radzi, na co zwrócić uwagę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d482922
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d482922
Więcej tematów