Wrocław. Zieleniec przy urzędzie będzie podlewany deszczówką. Jest już wykonawca inwestycji
Miasto Wrocław wybrało wykonawcę urządzenia, które będzie przechwytywać wodę deszczową przy budynkach urzędu miejskiego i podlewać zieleniec mieszczący się na dziedzińcu budynków przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8.
Władze Wrocławia od dawna apelują do mieszkańców, by przechwytywały "deszczówkę" i wykorzystywały ją m.in. do podlewania ogródków. Dlatego też specjalne urządzenie na dziedzińcu budynków Urzędu Miejskiego przy ul. Świdnickiej 53 i Bogusławskiego 8 powstanie po to, by pokazywać wrocławianom, że w sposób łatwy można "łapać" wodę z opadów.
- Woda deszczowa odprowadzana z dachu za pomocą rur spustowych do kanalizacji będzie częściowo przechwytywana i gromadzona w trzech zbiornikach, każdy po 360 litrów pojemności. Następnie woda ta, za pomocą pompy elektrycznej, zostanie podana bezpośrednio na zielony strefę korzeni roślin, dzięki linii kroplującej, która zużywa mniej wody niż tradycyjne zraszacze - mówi Jacek Drabiński, zastępca dyrektora Wydziału Wody i Energii UM we Wrocławiu.
Wrocław. Zieleniec przy urzędzie będzie podlewany deszczówką. Jest już wykonawca inwestycji
Zbiorniki, które będą łapać "deszczówkę" zostaną wykonane ze specjalnego materiału, który będzie chronić wodę przed światłem. Takie rozwiązanie sprawia, że w wodzie nie powstaną glony.
ZOBACZ WIDEO: Nowy ruch społeczny przy PO. "Nikogo na siłę nie zapraszamy"
Jak informuje wrocławski urząd, zgromadzona w ciągu roku woda wystarczy do podlewania skweru przy budynkach magistratu przez 110 dni. Już 15-minutowy deszcz pozwoli "złapać" ok. 1100 litrów wody deszczowej. Pozwoli to na jednorazowe podlanie całego terenu o powierzchni 200 mkw.
Wykonawca specjalnego urządzenia będzie mieć na realizację inwestycji 8 tygodni od momentu podpisania umowy. Koszt całej instalacji to ok. 12 tys. zł.
Wrocław. Złap deszcz 2020
Miasto Wrocław przypomina, że od dwóch lat realizowany jest program "Złap deszcz", który zachęca mieszkańców do "łapania" wody z opadów i wykorzystywania jej do własnych potrzeb. Od początku program cieszy się sporym zainteresowaniem.
W tym roku Wrocław przeznaczył na ten program 700 tys. złotych. Około 200 osób skorzysta z dotacji do 5 tys. złotych na specjalną instalację.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.