Trwa ładowanie...

Wrocław. Wielki sukces ZOO. Urodził się w nim kuskus niedźwiedzi

W ZOO Wrocław urodził się kuskus niedźwiedzi. Dla wrocławskiego ogrodu zoologicznego to ogromny sukces. Zwierzęta te hodowane są tylko w czterech ośrodkach na świecie, a jedynie w stolicy Dolnego Śląska udało się je z sukcesem rozmnożyć.

Wrocław. Wielki sukces ZOO. Urodził się w nim kuskus niedźwiedziWrocław. Wielki sukces ZOO. Urodził się w nim kuskus niedźwiedziŹródło: ZOO Wrocław
drq44h8
drq44h8

Narodziny kuskusa niedźwiedziego to wielki sukces wrocławskiego ZOO. W naturze zwierzęta te żyją tylko i wyłącznie na wyspie Celebes w Indonezji. Niestety, to gatunek zagrożony wyginięciem. Kuskusy hodowane są jedynie w czterech ogrodach zoologicznych na świecie, a tylko we Wrocławiu udało się je z sukcesem rozmnożyć.

Wrocław. Wielki sukces ZOO. Urodził się w nim kuskus niedźwiedzi

Kuskus niedźwiedzi należy do najrzadszych, najmniej poznanych i najbardziej zagrożonych gatunków na Ziemi. - To niesamowite uczucie mieć udział w rozmnożeniu takiego gatunku i przyczynienia się do jego ochrony - mówi Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław.

- Od początku bardzo uważnie obserwujemy kuskusy i notujemy dosłownie wszystko - zachowania osobnicze, interakcje, sposób poruszania i żywienia, a nawet analizujemy ich odchody. Staramy się też dać im jak najwięcej spokoju i swobody, dlatego mieszkają na zapleczu, gdzie kontakt mają tylko z wybranymi pracownikami. Uważam, że to wszystko leży u podstaw naszego sukcesu - dodaje Ratajszczak. 

Dr P. Grzesiowski: połączenie maseczki bawełnianej i chirurgicznej to dobry pomysł

Obecność małego kuskusa w torbie matki potwierdzono 20 lipca 2020 roku. Nie był to jednak moment do świętowania. Tak młode osobniki nie są jeszcze odpowiednio wykształcone i nie mają szans na przeżycie poza organizmem matki. Na szczęście sprawę udało się doprowadzić do szczęśliwego finału.

drq44h8

- Obecnie pracownicy obserwują jak przemieszcza się po gałęziach na wybiegu i próbuje podkradać jedzenie matce, ale wciąż jej nie odstępuje i w chwilach niepewności błyskawicznie wskakuje do torby - opowiada kierownik działu małych ssaków, Andrzej Miozga.

- Na razie na dietę małego kuskusa składa się głównie mleko matki, ale już próbuje podjadać "dorosłe" przekąski czyli liście. Podejrzewamy też, że nowo narodzony osobnik to samiec, ale potwierdzimy to dopiero, kiedy bardziej się usamodzielni i przyzwyczai do nas - dodaje Andrzej Miozga. 

Na razie, w czterech ogrodach zoologicznych na świecie - Batu Secret na Jawie (Indonezja), Pairi Daiza w Belgii, Ústí nad Labem w Czechach, w Memphis ZOO & Aquarium w USA i we Wrocławiu, mieszka zaledwie 14 osobników. W większości nie są dostępne dla zwiedzających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drq44h8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drq44h8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj