RegionalneWrocławWrocław. Sztuka nowoczesnego projektowania. Co jest ważne w dzisiejszej architekturze?

Wrocław. Sztuka nowoczesnego projektowania. Co jest ważne w dzisiejszej architekturze?

Architektura ma ogromną siłę oddziaływania na przestrzeń, ludzi i model życia kolejnych pokoleń. Dlatego tak ważne jest stworzenie odpowiednio przemyślanego projektu budynku, aby w naturalny sposób komunikował się z otoczeniem, mieszkańcami i jednocześnie nawiązywał do historii i specyfiki miejsca, w którym powstaje.

Wrocław. Sztuka nowoczesnego projektowania. Co jest ważne w dzisiejszej architekturze?
Wrocław. Sztuka nowoczesnego projektowania. Co jest ważne w dzisiejszej architekturze?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Łukasz Kuczera

Dziś budynki wymagają zmiany sposobu dotychczasowego myślenia o projektowaniu. Należy zacząć definiować je na nowo, wpisując się w kontekst miasta, uwzględniając historię i estetykę. Od samego początku projekt musi być dobrze przemyślany.

Projektanci dzisiejszych biurowców muszą też brać odpowiedzialność za środowisko. Użyteczność i pozytywny wpływ budynku, zarówno na ludzi, jak i otoczenie, to kwestia niezwykle priorytetowa. Te kwestie zostały omówione w najnowszej kampanii edukacyjnej Skanska - Urban Legends.

Wrocław. Sztuka nowoczesnego projektowania. Co jest ważne w dzisiejszej architekturze?

Kampania ma na celu wyjaśnienie odbiorcom zamysłu i przybliżenie procesu realizacji inwestycji. Dzięki udziałowi architektów możliwe jest poznanie pierwszych etapów projektu i spojrzenie na niego od środka, oczami projektanta.

Problemy banków z frankami. Będzie interweniował NBP? "Pomoc musi być dla całego rynku"

Pierwszy odcinek serii dotyczy wrocławskiego biurowca Nowy Targ, który został zaprojektowany przez Pracownię Projektową Maćków. To siedmiokondygnacyjny budynek w samym centrum Wrocławia. Inwestycja jest zlokalizowana pomiędzy jednym z głównych węzłów komunikacyjnych pl. Dominikańskiego a turystyczną i rekreacyjną częścią miasta.

Z budynku w kilka minut można dotrzeć do Rynku, Panoramy Racławickiej, Wyspy Słodowej i Ostrowa Tumskiego. Jest to pierwszy projekt biurowy Skanska z betonową fasadą. Budynek uzyskał certyfikaty Green Building, LEED Platinum oraz "Obiekt bez barier", co świadczy o tym, że jest przyjazny i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz osób odwiedzających go z małymi dziećmi.

Nowy Targ jest doceniany również w prestiżowych konkursach. W 2020 roku budynek został laureatem Nagrody Architektonicznej "Polityki" i zdobył najwięcej głosów w plebiscycie internautów. Biurowiec był także nominowany w międzynarodowym konkursie architektonicznym - The Plan Award 2020.

Wrocław. Urban Legends - Nowy Targ

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)