RegionalneWrocławWrocław. Święte topole. A jednak poszły pod piły

Wrocław. Święte topole. A jednak poszły pod piły

Matka Boska i Jezus Chrystus nie obronili drzew z ul. Okrzei, Nulla , Potiebni i Pierwszej Dywizji na wrocławskim Sępolnie. Obrazy wywieszone na topolach nie powstrzymały pracowników firmy dokonujących wycinki.

Wrocław. Święte topole. A jednak poszły pod piły
Wrocław. Święte topole. A jednak poszły pod piły
Źródło zdjęć: © Facebook.com

Wieści o planach likwidacji topolowych szpalerów zieleni na Sępolnie zmobilizowały obrońców drzew. Postanowili zadziałać staropolskim sposobem - powierzyć okazy dendrologiczne pod boską opiekę.

Na drzewach pojawiały się przylepione pomarańczową tamą święte obrazki i odwołujące się do narodowej religijności napisy: "Apel do Polaków. W tym strasznym momencie, gdy Ojczyznę nasza zaatakował wirus Covid, nie wolno wycinać drzew, bo one są dobre na płuca. A ludzie od wirusa z Chin się duszą i leżą nieprzytomni w szpitalach pod respiratorami. Nie wolno wycinać przyrody! Ona nie spadnie na auta, bo jest pożyteczna".

Ale nie tylko. Drzewa chronić miały też plakaty ze znakami krzyża, dewocjonalia i ręcznie sporządzane listy, które miały trafiać do serc pilarzy: "Polak prawdziwy nigdy by topoli nie wyciął, bo topole to polskie drzewo. Bóg kocha topole", "To Pan Bóg stworzył topole", "Topola Kwiatu Najświętszego Serca Jezusa"
.

Były nawet groźby. "Jezus Chrystus i Matka jego nie pochwalają wycinki topoli na Sępolnie. Kto na nie rękę podniesie, ten pójdzie do piekła" - zapowiadał anonimowy autor plakató mających chronić okazy dendrologiczne.

Wrocław. Święte topole. A jednak poszły pod piły

Niestety. Od poniedziałku ruszyła wycinka wielkich, wybujałych drzew. Według fachowców od zieleni miejskiej, takie awantury toczą się wszędzie tam, gdzie trzeba podejmować radykalne decyzje w sprawie drzew.

Topole szczególnie często budzą emocje. Jednak ich żywot musi być tak brutalnie przerwany, gdy osiągną pewien wiek. Rosną szybko, to ich walor, jednak to drzewa bardzo kruche i łamliwe, więc kiedy są już w "kwiecie wieku", stanowią zagrożenie dla ludzi i aut, parkujących w ich pobliżu. Silniejszy wiatr strąca duże gałęzie, które mogą sprowadzić niebezpieczeństwo.

Spór o LGBT. Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik: Jesteśmy jak na wojnie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)