Wrocław. Super Diamenty i Laury Wrocławia rozdane. Prof. Krzysztof Simon wśród wyróżnionych
W Katedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim odbyła się Msza za Miasto Wrocław. Po niej prezydent Jacek Sutryk oraz Wanda Ziembicka-Has wręczyli statuetki laureatom 38. Wrocławskiej Księgi Pamięci. Nagrody otrzymali prof. Krzysztof Simon, Leszek Szenborn i Marcin Drąg.
- W 38. edycji Wrocławskiej Księgi Pamięci mamy do czynienia z trzydziestoma walecznymi gigantami i szalenie odważnymi postaciami, które nie czują w sobie paraliżującego innych strachu przed COVIDEM-19 - mówiła Wanda Ziembicka-Has, inicjatorka przedsięwzięcia.
- Ci niesamowici, zdeterminowani ludzie świata medycznego od kilku miesięcy mają w pracy zawodowej trudne chwile i wyzwania, nosząc w sobie lęk o naszą wspólną przyszłość. Ale dają z siebie wszystko, poświęcając sprawy osobiste i dom rodzinny, aby pokonać koronawirusa i doprowadzić do medycznego zwycięstwa. By nie pozwolić umierać młodym czy seniorom z dala od najbliższych dodawała Ziembicka-Has.
Wrocław. Super Diamenty i Laury Wrocławia rozdane. Prof. Krzysztof Simon wśród wyróżnionych
- Podziękowania i Bóg zapłać za wspólną modlitwę, bo obecnie odczuwamy troskę o naszą fizyczność, lecz potrzebujemy też opieki duchowej - mówił z kolei Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Ponowne zamrożenie gospodarki? Balcerowicz: nie zachęcam
- Pani Redaktor Wandzie dziękuję natomiast, że ponad trzy lata temu wspólnie uznaliśmy, iż warto się spotykać i pokazywać to, co Wrocław ma najlepszego. A ma najlepszych obywateli - dodawał prezydent Wrocławia.
- 1 października i bez braci studenckiej jest pusto, ale mam nadzieję, że to się zmieni. To także rok z trzema pięknymi jubileuszami. Obchodzimy 30-lecie samorządów, 40-lecie Solidarności, czyli najpiękniejszego ruchu społecznego, jaki powstał w Polsce, wreszcie 75-lecie powojennego Wrocławia. Miasta otwartego, tolerancyjnego i wielu religii. Miasta, w którym wszyscy mają się czuć dobrze. To właśnie pandemia uświadomiła nam, jak ważna jest wspólnota. Zaczęliśmy wtedy za sobą tęsknić, a ja świetnie pamiętam, jak uwięziony w ratuszu spoglądałem na opustoszały Rynek. Nie wiemy, jak długo to jeszcze potrwa, ale dziękuję za już - podsumował Sutryk.
Wrocław. Podziękowania za walkę z koronawirusem
Laur Wrocławia otrzymali profesorowie Krzysztof Simon, Leszek Szenborn i Marcin Drąg, który pracuje obecnie nad lekiem przeciw koronawirusowi. Dodajmy, że to najważniejsze wyróżnienie Towarzystwa Miłośników Wrocławia.
Wśród laureatów Super Diamentu również znaleźli się przedstawiciele służby zdrowia (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, salowe, farmaceuci etc.), ale też misjonarze czy opiekunowie.
Podczas Mszy wystąpił Chór Piastuny pod dyrekcją Ewy Grygar oraz dwoje śpiewaków: Jadwiga Postrożna z Opery Wrocławskiej i prof. Taduesz Pszonka - tenor. Środki złożone na tacę zostaną przekazane na zakup nawilżaczy z jonizatorem dla jednego z Domów Pomocy Społecznej.
Laur Wrocławia otrzymali:
- Prof. dr hab. Krzysztof Simon - nauczyciel akademicki Uniwersytetu Medycznego. Członek Komitetu Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka PAN. Konsultant wojewódzki w zakresie chorób zakaźnych. Były Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Ordynator 1. Oddziału Chorób Zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej. Laureat Nagrody Prezydenta Wrocławia 2020.
- Prof. dr hab. Leszek Szenborn - kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Specjalista pediatra i chorób zakaźnych zatrudniony na Uniwersytecie Wrocławskim oraz w tej samej Klinice od 35 lat. Od 13 lat kierownik Kliniki. Był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Wakcynologii (dziedzina medycyny zajmująca się szczepieniami ochronnymi), a także wiceprezesem Towarzystwa Epidemiologów Chorób Zakaźnych.
- Prof. dr hab. nauk chemicznych Marcin Drąg - zawodowo związany z Katedrą Chemii Biologicznej Politechniki Wrocławskiej. Kierownik Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania. Laureat Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Laureat Nagrody Wrocławia 2020. Jego zespół, wraz z kilkoma badaczami z USA i Niemiec, rozpracowuje dwa enzymy, których działanie może być kluczowe do walki z koronawirusem.
Super Diamenty otrzymali:
- Marcin Balawejder
- Mateusz Cyganik
- Edyta Czarczyk
- Krystyna Głuch
- Marcin Gromek
- Wiesława Janiszewska
- Anna Jędra
- Liudmyla Kozak
- Mateusz Liszka
- Jacek Majda
- Zofia Molodovec-Skowron
- Agnieszka Muszyńska
- Wioletta Nasiadek
- Dorota Polańska
- Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
- Agnieszka Srokosz
- Elżbieta Szczurek-Adamiczka
- Zofia Szymańska-Toczek
- Magdalena Śliwińska
- Ewelina Tuchendler
- Barbara Wilk
- Krzysztof Worobiec
- Krystyna Wróblewska
- Izabela Zaleska
- Grażyna Zalewska
- Agnieszka Zdęba-Mozoła
- Jakub Zelig