RegionalneWrocławWrocław. Powstało Akademickie Centrum Badawcze Ex-centrum Olgi Tokarczuk. Ruszy w październiku

Wrocław. Powstało Akademickie Centrum Badawcze Ex‑centrum Olgi Tokarczuk. Ruszy w październiku

W październiku na Uniwersytecie Wrocławskim ruszy Akademickie Centrum Badawcze Ex-centrum, za którym stoi Olga Tokarczuk. Analizowana tam będzie twórczość polskiej noblistki, ale nie tylko. Tokarczuk ma nadzieję, że w centrum studenci i naukowcy "będą czuli się zainspirowani i wyzwoleni ku temu, by szukać nietypowych punktów widzenia".

Wrocław. Powstało Akademickie Centrum Badawcze Ex-centrum Olgi Tokarczuk. Ruszy w październiku
Wrocław. Powstało Akademickie Centrum Badawcze Ex-centrum Olgi Tokarczuk. Ruszy w październiku
Źródło zdjęć: © Uniwersytet Wrocławski
Łukasz Kuczera

Uniwersytet Wrocławski pochwalił się utworzeniem Akademickiego Centrum Badawczego Ex-centrum Olgi Tokarczuk. Ruszy ono w październiku, a porozumienie o współpracy podpisali już prof. Przemysław Wiszewski - rektor Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Grzegorz Zygadło - prezes zarządu fundacji Olgi Tokarczuk.

Wrocław. Powstało Akademickie Centrum Badawcze Ex-centrum Olgi Tokarczuk. Ruszy w październiku

- Doceniam, że Uniwersytet Wrocławski bierze pod skrzydła inicjatywę, którą wymyśliłam i wydawało mi się, że będzie się gdzieś snuła po drogach, po których ja chodzę - peryferyjnych, tymczasem to Ex-centrum staje się centrum - powiedziała Olga Tokarczuk, która była obecna na ceremonii podpisania porozumienia.

- W idei, która leży u podstaw Ex-centrum, jest moje przekonanie, że zmiana świata, głębsze na niego spojrzenie leży nie w tych utartych traktach, po których chodzimy, prowadzą nas media, czy mainstreamowe prace naukowe, lecz w innych, peryferyjnych punktach widzenia - dodała polska noblistka.

Andrusiewicz o skuteczności szczepionki AstraZeneca

Akademickie Centrum Badawcze Ex-centrum Olgi Tokarczuk to realizacja jednego z punktów, jakie w ubiegłym roku zostały zapisane w statucie świeżo wówczas utworzonej fundacji Olgi Tokarczuk. Na jej siedzibę wybrano Wrocław. Miasto na cel przekazało noblistce willę Karpowiczów, która obecnie jest remontowana.

- Mam nadzieję, że będzie to tylko początek długiej i owocnej współpracy, która pomoże propagować twórczość i idee, jakie Pani Olga Tokarczuk przekazuje, ale i także to, co jest dla nas ważne, a więc racjonalny namysł nad otaczającym światem - stwierdził prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jak informuje Uniwersytet Wrocławski, do podstawowych zadań i celów realizowanych przez centrum będą należeć:

  • wspieranie badań nad tematyką obecną w twórczości naszej noblistki,
  • badania nad twórczością Olgi Tokarczuk, jej recepcją, przekładem i upowszechnianiem pozyskanej w toku tych analiz wiedzy,
  • organizacja wydarzeń naukowych i kulturalnych, konferencji i kongresów naukowych,
  • tworzenie platform łączących badaczy, twórców, tłumaczy i animatorów kultury,
  • kształcenie indywidualne w formule mistrz-uczeń,
  • budowanie cykli kursów i wykładów mistrzowskich,
  • pozyskiwanie i realizacja grantów naukowo-badawczych oraz funduszy przeznaczonych na działalność kulturalną.

W poniedziałek 5 lipca zostanie rozpisany konkurs na kierownika centrum. Jego rozstrzygnięcie planowane jest na wrzesień.

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
Wybrane dla Ciebie
Węgierska pokusa PiS [OPINIA]
Tomasz P. Terlikowski
Komentarze (0)