Wrocław. Młody pancernik doczekał się imienia. Hołd dla jednego z bohaterów "Przyjaciół"
Zakończyła się zabawa, która miała na celu wybranie imienia dla nowo urodzonego we wrocławskim ZOO pancernika. Najwięcej głosów zdobyło imię "Rossi", co ma być hołdem dla jednego z głównych bohaterów popularnego serialu "Przyjaciele".
Pancernik południowy narodził się w ZOO we Wrocławiu na początku lutego, natomiast w drugiej połowie marca ogród zoologiczny ogłosił zabawę, której celem był wybór imienia dla nowo narodzonego stworzenia. Do udziału w niej zaproszono mieszkańców Wrocławia, którzy na Facebooku mogli zgłaszać swoje propozycje.
Wrocław. Młody pancernik doczekał się imienia. Hołd dla jednego z bohaterów "Przyjaciół"
Mały pancernik południowy otrzymał ostatecznie imię Rossi - taka propozycja zdobyła 2436 głosów. Nowy mieszkaniec wrocławskiego ZOO swoje imię zawdzięcza Kubie Łuczakowi, który zgłosił taką kandydaturę.
Wybór imienia jest nieprzypadkowy i odnosi się do popularnego przed laty serialu "Przyjaciele". W jednym z odcinków Ross Geller, czyli postać grana przez aktora Davida Schimmera, przebrał się za pancernika z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Czy po Wielkanocy czeka nas wzrost zachorowań? Prof. Mastalerz-Migas: "Istnieje takie ryzyko"
Tymczasem pancernik ma się dobrze i coraz lepiej czuje się we wrocławskim ogrodzie zoologicznym. "Rossi jest wspaniale zaopiekowana przez mamę. Do tego stopnia, że małą ukrywa przed czujnym okiem opiekunów i kamer. Na razie dajemy im spokój, ale obiecujemy że niedługo pojawi się film z Rossi w roli głównej" - zapewniło wrocławskie ZOO na Facebooku.
Wrocław. Pancernik południowy - gatunek zagrożony
Pancernik południowy to jeden z 20 gatunków pancerników. Występuje w Ameryce Południowej - na terenach Argentyny, Boliwii, Brazylii i Paragwaju. Jest jednym z mniejszych gatunków pancerników. Dorosły osobnik osiąga wysokość do 15 cm, przy 30 cm długości ciała i masie do 1,5 kg.
Najbardziej charakterystyczną cechą gatunku jest pancerz. Pokrywa on większość ciała pancernika, poza uszami oraz brzuchem i wewnętrzną stroną nóg, gdzie rosną obficie włosy.
Pancernik południowy żywi się głównie termitami i mrówkami. Posiada długi, cienki i lepki język, który pomaga mu w uzyskiwaniu pokarmu. W Ameryce Południowej poluje się na nie dla mięsa oraz pancerza, który wykorzystywany jest w rękodzielnictwie. Dlatego też gatunek uważany jest za zagrożony.