Wrocław. Innowacja w MPWiK. Będzie zdalny odczyt z wodomierzy
Wrocławskie MPWiK podpisało umowę na stworzenie innowacyjnego systemu odczytywania parametrów z wodomierzy. Oznacza to, że kontrola będzie zdalna - bez konieczności wizyt domowych.
06.05.2021 13:22
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało umowę na stworzenie innowacyjnego systemu odczytywania parametrów z wodomierzy. Sieć obejmie swoim zasięgiem cały Wrocław. To ogromny krok naprzód.
Wrocław. Innowacja w MPWiK. Będzie zdalny odczyt z wodomierzy
Na licznikach wody w całym mieście zainstalowane zostaną urządzenia, które umożliwią bezprzewodową komunikację. Oznacza to, że pracownicy MPWiK nie będą już musieli wizytować mieszkańców w domach.
- Wierzymy, że nowoczesne miasto to wspólny projekt mieszkańców, lokalnych władz i firm. Wrocław jest jednym z polskich liderów wdrażania rozwiązań Smart City, a technologie na bazie LoRaWAN są jednym z filarów, dzięki którym dążymy do tego, że nasze miasto będzie też stolicą rozwiązań z zakresu Internetu Rzeczy w Polsce - przekazał Witold Ziomek, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Chińska szczepionka na koronawirusa w Europie. "Mało danych"
Będzie to pierwszy tak wielkiej skali projekt Smart City w Polsce z wykorzystaniem sieci LoRaWAN. Ważną rolę w realizacji zadania pełnić będzie także AUIT.
- Zastosowanie technologii IoT w procesie monitorowania zużycia wody pozwala nie tylko rozliczać odbiorców z rzeczywistego zużycia w cyklu miesięcznym, ale przede wszystkim wpływa na ograniczenie strat wody i znaczną poprawę efektywności procesów zarządzania infrastrukturą. Przekłada się to na niższe koszty dla przedsiębiorstwa wodociągowego oraz konsumentów. Wdrażany przez nas system stacjonarny we Wrocławiu zapewni automatyczny odczyt codziennych wskazań liczników wody, bez konieczności odczytu objazdowego, jak to miało miejsce w starszej generacji systemów. Rozwiązanie pozwoli kontrolować rzeczywisty pobór wody i efektywnie planować jej zakup. Umożliwi też szybsze wykrywanie wycieków oraz awarii, redukując przy tym straty wody - mówi Marek Gabryś, prezes zarządu AIUT Sp. z o.o.
Dla mieszkańców miasta zdalny odczyt wody będzie rozwiązaniem niezwykle wygodnym. Ponadto, w czasach pandemii COVID-19, jest to bez wątpienia bezpieczniejsze wyjście niż wizytacje pracowników MPWiK w domach.