Wrocław. Dolnośląski Festiwal Nauki. Świat, jaki jest, dla ciekawych
Doroczna impreza naukowa, odbywająca się już po raz 23, w tym roku oferuje ogromną porcję wiedzy, ale mniej relacji międzyludzkich. Dolnośląski Festiwal Nauki z powodu koronawirusa przesiada się na platformy internetowe.
18.09.2020 11:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Warsztatów i spotkań w naukowych grupach będzie niewiele. Odwołać trzeba było Park Wiedzy - plenerową imprezę gromadzącą ogromną rzeszę uczestników i naukowców. Wydarzenia DFN śledzić będzie można na Facebooku i YouTubie, a zajęcia prowadzone będą online na platformach MS Teams i Zoom.
Wrocławska edycja festiwalu potrwa do 23 września. Dzień później nauka przeniesie się do dziesięciu dolnośląskich miast - Legnicy, Lubina, Głogowa, Zgorzelca, Bolesławca, Bystrzycy Kłodzkiej, Ząbkowic Śląskich, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Dzierżoniowa.
Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej o koronawirusie - winowajcy zmian formuły imprezy. Naukowcy zastanawiać się będą, wraz z uczestnikami, co epidemia koronawirusa znaczy dla politologa, co dla astronoma, jaki jest model rozprzestrzeniania się zakażeń. Ciekawi historii dowiedzą się, jak we Wrocławiu mieszkańcy walczyli z epidemią czarnej ospy w 1963 roku. Będzie również można zapoznać się z podsumowaniem, jak z pandemią radzą sobie poszczególne kraje Unii Europejskiej.
Naukowcy z Wydziału Fizyki i Astronomii na Uniwersytecie Wrocławskim opowiedzą o wpływie pandemii COVID-19 na rozwój astronomii i realizację projektów badawczych, jak w tym czasie działają obserwatoria astronomiczne i misje kosmiczne.
Wrocław. Dolnośląski Festiwal Nauki. Świat, jaki jest, dla ciekawych
Jednak nie zabraknie innych paneli tematycznych. W końcu równie palącymi problemami pozostają zmiany klimatyczne, gospodarka odpadami i szczepionki. Naukowcy chcą także rozmawiać o przemocy, mowie nienawiści i dyskryminacji w społecznej przestrzeni, a także o ewentualnych prawach sztucznej inteligencji w przyszłości. Katedra prawa karnego wykonawczego Uniwersytetu Wrocławskiego przygotowała ciekawe i poruszające wykłady dotyczące ustawy o bestiach.
Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą, która uświadamia uczestnikom, że nauka nie jest dziedziną hermetyczną, dostępną tylko dla nielicznych i niezrozumiałą. Wszystko jest kwestią przekazu - zgłębianie wiedzy może być, z dobrym przewodnikiem, fascynującą przygodą. Szczegóły programu można znaleźć na stronach organizatorów.
Zobacz także