Trwa ładowanie...

Wrocław. "Cały świat to Bauhaus". Kierunek sprzed 101 lat w Muzeum Architektury

Styl w sztuce, który znacząco wpłynął zarówno na architekturę, jak i kształt otaczających nas przedmiotów, do dziś budzi kontrowersje. Akademików nurtuje pytanie, czy bauhausowe idee wciąż są aktualne.

Wrocław. "Cały świat to Bauhaus". Kierunek sprzed 101 lat w Muzeum Architektury. Na zdjęciu wejście do budynku szkoły w DessauWrocław. "Cały świat to Bauhaus". Kierunek sprzed 101 lat w Muzeum Architektury. Na zdjęciu wejście do budynku szkoły w DessauŹródło: WP, fot: Barbara Kwiatkowska
d284crw
d284crw

Celem Bauhausu - kierunku, jaki narodził się w Niemczech i którego wrzenie zmieniło myślenie o projektowaniu otoczenia - nie było upowszechnianie stylów, lecz łączenie wysiłków twórców - artystów, projektantów, architektów i rzemieślników - w służbie użytkownika.

Rozważania akademickie na temat przydatności tamtych idei i ich wpływu na nasze współczesne otoczenie można zweryfikować na najnowszej wrocławskiej wystawie w Muzeum Architektury. Ekspozycja jest podzielona na osiem stref tematycznych, przedstawiających odmiany tej szkoły, która, choć istniała zaledwie czternaście lat, wpłynęła na dzisiejszą architekturę i projektowanie przemysłowe. Zobaczyć można zdjęcia, projekty, prace na papierze, modele, dokumenty, filmy, teksty oraz obiekty.

Ta wystawa to okazja do odkrywania proponowanych przez Bauhaus szczegółowych koncepcji i rozwiązań na rzecz nowoczesnego podejścia do architektury, przedmiotów codziennego użytku, malarstwa i sztuk scenicznych, a nawet modeli pedagogiki. Uczniowie Waltera Gropiusa, założyciela szkoły w Weimarze, na skutek nieprzychylnych opinii środowiska przeniesionej do Dessau, zobowiązani byli zawsze do tworzenia odpowiednich warunków życia dla człowieka i jego otoczenia.

Wrocław. "Cały świat to Bauhaus". Kierunek sprzed 101 lat w Muzeum Architektury Materiały prasowe
Wrocław. "Cały świat to Bauhaus". Kierunek sprzed 101 lat w Muzeum Architektury. Śmiałe pomysły, które nie zestarzały się do dziśŹródło: Materiały prasowe

W 2019 roku obchodzono setną rocznicę założenia Bauhausu. W Dessau, miasteczku położonym we wschodnich Niemczech, niedaleko granicy z polską, zorganizowana była wielka wystawa podsumowująca kierunek rodzący się w cieniu niemieckiego kryzysu gospodarczego i rosnących wpływów partii nazistowskiej. W jej oczach szkoła była siedliskiem szkodliwych, marksistowskich idei, obcych narodowi niemieckiemu.

d284crw

Wystawa „Cały świat to Bauhaus”, którą oglądać można w Muzeum Architektury przy ul. Bernardyńskiej 5 do 29 listopada, powstała przy wsparciu Ministerstwa Sztuki, Nauki i Badań Kraju Związkowego Badenia-Wirtembergia.

Krokodyl gonił psa. Nagranie z australijskiej plaży

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d284crw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d284crw
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj