RegionalneWrocławWrocław. Budynki na ramię. Torby z architektonicznymi motywami miasta

Wrocław. Budynki na ramię. Torby z architektonicznymi motywami miasta

Wrocławski Manhattan z placu Grunwaldzkiego, dom handlowy Kameleon, hala produkcyjna Hutmenu - wrocławskie kultowe budynki można teraz mieć zawsze przy sobie i korzystać z nich do woli. Torby ozdobione motywami graficznymi, odtwarzającymi te miejskie obiekty znaleźć można w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Wrocław. Budynki na ramię. Torby z architektonicznymi motywami miasta
Wrocław. Budynki na ramię. Torby z architektonicznymi motywami miasta
Łukasz Pałka, Pracownia Panato

Te budynki, które stały się inspiracją do stworzenia wysmakowanych, użytecznych przedmiotów, wzruszą wszystkich fanów architektury. Rozpozna je każdy mieszkaniec Wrocławia, a zapewne także i wielu sympatyków miasta. Budynki te są już ikonami przed- i powojennego modernizmu.

Linię toreb zaprojektował Łukasz Paluch, uszyła Pracownia Panato. Znaleźć je można w infopunkcie Muzeum Achitektury, są też do kupienia w sprzedaży wysyłkowej.

Warto jednak pofatygować się po nie osobiście do muzeum. Przy okazji można bowiem zwiedzić wystawę ”Mnie tu nie ma” - ekspozycję dostarczającą wielu refleksji na temat społecznej roli architektury i architekta. Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka, dwójka ważnych dla Wrocławia absolwentów wydziału architektury wrocławskiej Politechniki, założycieli pierwszych w Polsce prywatnych pracowni architektonicznych Archikom.

Wrocław. Budynki na ramię. Torby z architektonicznymi motywami miasta

Przez lata polskiego przełomu systemowego i gospodarczego Archikom miał znaczący wpływ na oblicze miasta. Czasy wyznaczały wówczas projektantom inną rolę, polegającą na dostosowywaniu się do potrzeb inwestorów, niekoniecznie obarczonych troską o oblicze miasta. Twórcy SRDK Archicom Studio Śródka wytyczyli sobie misję. Ich biuro wzięło na siebie zadanie społecznej odpowiedzialności i zaangażowania w realizację swoich koncepcji.

Architekci wierzą, że ich obowiązkiem jest tworzenie miasta, które - gdy ich już nie będzie - pozostanie spójne, wizualnie konsekwentne. Spod ich rąk wyszło wiele ciekawych realizacji renowacyjnych, jak na przykład Art Hotel, nowatorski Renaissance Business Centre, realizujący przewrotną formułę odwrócenia, przestronne osiedla Cztery Pory Roku, Ogrody Hallera i Olimpia Park oraz pierwsze we Wrocławiu ekskluzywne lofty - Lofty Platinum - na terenie dawnej destylarni braci Wolffów.

Kamil Majchrzak: Spodziewałem się tego, że moja gra po powrocie może falować

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)