Trwa ładowanie...

Wrocław. Akademik na terenie Stadionu Olimpijskiego kością niezgody. Magistrat odpowiada na protest mieszkańców

Zapowiadana budowa akademika z garażem podziemnym na terenach Stadionu Olimpijskiego budzi sprzeciw mieszkańców Wrocławia. W weekend część z nich zaprotestowała przeciwko inwestycji. Wrocławski magistrat odpowiada, że wszystko odbywa się zgodnie z planem.

Wrocław. Akademik na terenie Stadionu Olimpijskiego kością niezgody. Magistrat odpowiada na protest mieszkańcówWrocław. Akademik na terenie Stadionu Olimpijskiego kością niezgody. Magistrat odpowiada na protest mieszkańcówŹródło: Google Maps
d2xc21e
d2xc21e

Niedawno na terenach Stadionu Olimpijskiego, w miejscu gdzie kiedyś funkcjonował basen olimpijski, rozpoczęła się wycinka drzew. To przygotowania pod planowaną w tym miejscu inwestycję - budowę nowoczesnego akademika z garażem podziemnym.

Planowana inwestycja nie spodobała się mieszkańcom, zdaniem których nowy budynek zepsuje krajobraz terenów przy Stadionie Olimpijskim. W internecie pod petycją przeciwko budowie akademików podpisało się ponad 2 tys. osób. Dodatkowo w weekend w tym miejscu odbył się protest, w który włączyło się wielu wrocławian.

Wrocław. Akademik na terenie Stadionu Olimpijskiego kością niezgody. Magistrat odpowiada na protest mieszkańców

Wrocławski magistrat wydał w poniedziałek komunikat, w którym informuje, że teren należał do AWF Wrocław i to uczelnia zadecydowała o tym, że w miejscu basenu olimpijskiego powstanie nowoczesny budynek.

Kiedy w Unii zaczną działać paszporty covidowe?

"Teren, na którym planowana jest inwestycja należał do Akademii Wychowania Fizycznego. W 2013 Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego został zmieniony na wniosek AWF tak, aby uczelnia mogła wybudować akademik. W 2015 roku teren został sprzedany przez uczelnię i w wyniku tej transakcji planowana jest nowa inwestycja" - czytamy w komunikacie magistratu.

d2xc21e

Stadion Olimpijski we Wrocławiu jest wpisany do rejestru zabytków, ale same baseny jako obiekty indywidualne nie zostały w nim ujęte. To oznacza, że planowana inwestycja nie łamie prawa.

"W roku 2017 inwestor wystąpił o wydanie pozwolenia konserwatorskiego i przedstawił do uzgodnienia projekt, który nie spełniał warunków określonych przez MPZP (nie był to akademik, był także za wysoki). Miejski Konserwator Zabytków odmówił uzgodnienia projektu ponieważ nie spełniał zapisów MPZP i ta decyzja została podtrzymana przez ministra kultury" - dodano w oświadczeniu magistratu.

W roku 2020 inwestor zmienił projekt tak, aby spełniał on wymogi ujęte w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Doprowadziło to m.in. do obniżenia planowanego budynku o ponad metr.

"W 2020 Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków uznał, że jego pozwolenie konserwatorskie na badania archeologiczne nie jest potrzebne. W tej sytuacji Miejski Konserwator Zabytków zgodnie z prawem musiał wydać pozwolenie konserwatorskie, a Wydział Architektury i Budownictwa pozwolenie na budowę" - podsumowano w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xc21e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xc21e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj