Wrocław. Adopcja pszczół i warsztaty edukacyjne. Akcja "Dzikie w mieście" w pełni
Premierowa wystawa w centrum miasta, warsztaty edukacyjne, hotele dla owadów, a nawet symboliczna adopcja pasieki - tak Wroclavia włącza się w kampanię wrocławskiego ogrodu zoologicznego "Dzikie w mieście". Ma ona zwracać uwagę na obecność dzikich zwierząt w okolicach miast.
01.06.2021 | aktual.: 06.03.2024 20:52
W ostatnich kilkunastu miesiącach mieszkańcy Wrocławia zdecydowanie częściej mogli napotkać dzika, sarnę czy lisa. Lockdown i związana z tym mniejsza aktywność ludzi sprawiły, że zwierzęta nabrały większej odwagi, by wkraczać na miejskie terytoria. W ubiegłym roku wrocławska Straż Miejska odnotowała aż 40 proc. więcej takich interwencji niż rok wcześniej, dokładnie 991 przypadków.
Wrocław. Adopcja pszczół i warsztaty edukacyjne. Akcja "Dzikie w mieście" w pełni
Dlatego już teraz, w samym centrum miasta - w centrum handlowym Wroclavia mieszkańcy oraz turyści mogą bezpłatnie oglądać premierową wystawę zorganizowaną przez wrocławskie ZOO - "Dzikie w mieście".
Miejsce wystawy we Wroclavii wybrano nieprzypadkowo - znajduje się ona przy wejściu Dąb, czyli od strony skrzyżowania ul. Borowskiej i Suchej, gdzie rośnie okazały Dąb Przewodnik, jedno z najstarszych drzew we Wrocławiu, ustanowione pomnikiem przyrody.
Maseczki w pomieszczeniach. Jak długo będziemy musieli je nosić?
- Bliskie są nam działania dotyczące ekologii, zrównoważonego rozwoju i bioróżnorodności. Dlatego chętnie włączyliśmy się do inicjatywy, która pokazuje Wrocław jako miasto bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i roślin czy zwierząt. Wystawa w naszym centrum jest tylko jednym z działań, jakie podejmujemy w tym sezonie na rzecz mieszkańców i środowiska - podkreśla Anna Kula, rzeczniczka Wroclavii.
Wrocław. Warsztaty, adopcja pasieki i hotele dla owadów
W ramach współpracy z ZOO centrum handlowe Wroclavia sponsoruje również warsztaty edukacyjne dla wrocławskich szkół "Zoologuj się - dzikie zwierzęta w mieście". Począwszy od 31 maja, czwarto-, piąto- i szóstoklasiści, dowiedzą się od ekspertów z ogrodu zoologicznego, jak mądrze dokarmiać zwierzęta, co robić, gdy spotkają się oko w oko z dzikiem oraz czego dzikie zwierzęta szukają w mieście i jakie mamy z tego korzyści.
Wroclavia symbolicznie adoptowała też pasiekę na terenie wrocławskiego ZOO. Składa się na nią 8 uli, a ich mieszkańcy - pszczoły kraińskie, zapylają rośliny w promieniu aż dwóch kilometrów - m.in. z Biskupina, parku oraz łąk nad Odrą.
Ponadto, by wspierać i chronić "dzikie" owady, Wroclavia oraz ZOO wkrótce stworzą dla nich dwa hotele, które zostaną umiejscowione na terenie zewnętrznym centrum.
- Często myślimy, że miejsce dzikich zwierząt jest na wsiach, w lasach i rezerwatach. Tymczasem przyroda tak nie działa, jest wszędzie dookoła, również w miastach. Stąd kampania "Dzikie w mieście". Bardzo się cieszę, że Wroclavia tak szeroko włączyła się w nią, stając się ważnym partnerem w trosce o przyrodę w mieście. Razem będziemy zmieniać perspektywę mieszkańców i pokazywać, że dzikie zwierzęta nie są intruzami, a dobrymi sąsiadami, że to sąsiedztwo daje konkretne korzyści wszystkim stronom - podkreśla Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego ZOO.
Wrocław. By tworzyć lepsze miejsca do życia
"Dzikie w mieście" to już kolejne wspólne działania Wroclavii i ogrodu zoologicznego. W 2019 roku efektem współpracy była wystawa "Zwierzęta Sawanny" oraz prelekcje edukacyjne dla dzieci o ochronie ginących i zagrożonych gatunków zwierząt, prowadzone przez pracowników ZOO i Fundacji ZOO Wrocław - DODO.
Centrum handlowe Wroclavia od początku swego istnienia podejmuje inicjatywy o charakterze ekologicznym i edukacyjnym, realizując długofalową strategię "BetterPlaces 2030", która skupia się na tworzeniu lepszych miejsc do życia.
Kilka lat temu Wroclavia sfinansowała nasadzenia nowych drzew w Parku Brochowskim, kilka tygodni temu - na Osobowicach, a na terenie samego centrum znajduje się aż 6 000 m² zieleni: tarasów i ogrodów wertykalnych.