Wrocław. 80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Specjalne uroczystości na Dolnym Śląsku
Dokładnie 14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali do obozu w Auschwitz pierwszą grupę Polaków. W niedzielę przypada okrągła, 80. rocznica tego wydarzenia. W związku z tym tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady zostanie uczczony w sposób szczególny.
Uroczystości na terenie Dolnego Śląska rozpoczną się od złożenia kwiatów na terenie obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Później delegacja pojawi się we Wrocławiu.
Wrocław. 80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz
O godz. 12.00 planowane jest spotkanie przy bramie głównej Cmentarza Osobowickiego. Uczestnicy złożą tam kwiaty na grobie na grobie Stanisława Ryniaka, pierwszego polskiego więźnia KL Auschwitz, nr obozowy 31 oraz Jerzego Jarocha, więźnia KL Auschwitz nr obozowy 376.
O godz. 13.15 delegaci powinni być już na Cmentarzu Grabiszyńskim, gdzie złożą kwiaty na grobie Tadeusza Srogiego, więźnia KL Auschwitz, nr obozowy 178. W uroczystościach wezmą udział między innymi Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Andrzej Jaroch i Wicedyrektor IPN o. Wrocław Katarzyna Pawlak-Weiss.
ZOBACZ WIDEO: Uratował tysiące więźniów Auschwitz. Józef Bellert. Lekarz i bohater
Przypomnijmy, że 14 czerwca 1940 roku do Auschwitz skierowano grupę 728 Polaków, m.in. żołnierzy kampanii wrześniowej. Był to pierwszy masowy transport ludzi do nowo założonego obozu. Data ta uznawana jest za początek funkcjonowania tego szczególnego miejsca.
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady ma przypominać o milionach ofiar, które pochłonęły obozy. Wśród nich było wielu naszych rodaków, którzy zostali wymordowani w bestialski sposób.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.