RegionalneWrocławWrocław. 22 września to dzień bez samochodu. Jacek Sutryk apeluje

Wrocław. 22 września to dzień bez samochodu. Jacek Sutryk apeluje

22 września 2020 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Samochodu. Dlatego też we wtorek we Wrocławiu możemy za darmo podróżować komunikacją miejską. Specjalny apel w tej sprawie wystosował prezydent Jacek Sutryk.

Wrocław. 22 września to dzień bez samochodu. Jacek Sutryk apeluje
Wrocław. 22 września to dzień bez samochodu. Jacek Sutryk apeluje
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Łukasz Kuczera

Wrocław, jak co roku, dołączył do obchodów Międzynarodowego Dnia bez Samochodu. Dzięki temu mieszkańcy miasta od rana mogą za darmo korzystać z komunikacji miejskiej MPK Wrocław, bezpłatne dla wrocławian są też przejazdy Kolejami Dolnośląskimi - w tym przypadku należy pokazać dowód rejestracyjny pozostawionego w garażu pojazdu.

Wrocław. 22 września to dzień bez samochodu. Jacek Sutryk apeluje

Stolica Dolnego Śląska od dawna prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju i stara się myśleć nie tylko o kierowcach samochodów, ale też cyklistach i pieszych. Dlatego też w związku z trwającym dniem bez samochodu specjalny apel wystosował prezydent Jacek Sutryk.

"Myślę, że nie ma lepszej okazji do ponownego apelu i prośby: wybierajmy w naszym mieście przyjazne środowisku środki transportu: jazdę na rowerze czy transport zbiorowy. We Wrocławiu staramy się transport zbiorowy stale rozbudowywać" - napisał prezydent Wrocławia w social mediach.

Ostry spór w koalicji. O co poszło? Minister wytyka błędy PiS

Jak wyliczył Jacek Sutryk, miasto Wrocław w ostatnim okresie wydało mnóstwo środków na naprawę infrastruktur. Program #TORYwolucja, który ma na celu poprawę stanu torowisk w stolicy Dolnego Śląska, pochłonął prawie 80 mln zł. Do tego dochodzi m.in. budowa tramwaju na Popowice czy Nowy Dwór.

Do tego miasto podpisało umowy na dostawę nowych autobusów i tramwajów, które systematycznie będą się pojawiać na ulicach i torowiskach we Wrocławiu.

"Pamiętajmy, że we Wrocławiu zmagamy się także z codziennym ruchem samochodów - często zapominamy o tym, że w naszym mieście przypada 700 aut na 1000 mieszkańców, a codziennie do Wrocławia wjeżdża kolejnych 250 tys. aut spoza aglomeracji" - wyjaśnił Sutryk.

"Zrównoważony transport to sprawa nie tylko lokalna, ale też krajowa i wreszcie – globalna. Na przyjazny i ekologiczny transport musimy stawiać również z powodów ekologicznych - ponad 15 proc. wrocławskiego smogu pochodzi ze spalin samochodowych. Dlatego też chcemy stawiać na transport niskoemisyjny" - podsumował prezydent Wrocławia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)