RegionalneWrocławW Karkonoszach nadal niebezpiecznie. Wszystko przez nieodpowiedzialnych turystów

W Karkonoszach nadal niebezpiecznie. Wszystko przez nieodpowiedzialnych turystów

W Karkonoszach nadal niebezpiecznie. Wszystko przez nieodpowiedzialnych turystów
W Karkonoszach nadal niebezpiecznie. Wszystko przez nieodpowiedzialnych turystów
Źródło zdjęć: © Grupa Sudecka GOPR
Katarzyna Łapczyńska
09.08.2021 11:06

Karkonoska grupa GOPR w czerwcu i lipcu interweniowała po kilkadziesiąt razy. Ratownicy górscy apelują do turystów o rozwagę, ponieważ w Karkonoszach dochodzi do coraz większej liczby wypadków.

Ratownicy GOPR stale mają pełne ręce roboty. Wypadków w górach nie brakuje, wręcz przeciwnie, jest ich niestety coraz więcej. Jak informuje naczelnik karkonoskiej grupy, Sławomir Czubak, zdarzenia są różne. Od zwykłych kłopotów, takich jak skręcenia czy zasłabnięcia, przez wypadki rowerzystów aż do koszmarnych upadków z wysokości wspinaczy i paralotniarzy.

W Karkonoszach nadal niebezpiecznie. Wszystko przez nieodpowiedzialnych turystów

Jako że wakacje 2021 osiągnęły półmetek, to Grupa Sudecka GOPR postanowiła podsumować to, co wydarzyło się do tej pory. W lipcu ratownicy interweniowali 41 razy, udzielając pomocy 43 osobom. Zazwyczaj były to wypadki typowo turystyczne (25) oraz rowerowe (10). Dwukrotnie do pomocy wzywano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Wielu interwencji z pewnością dałoby się uniknąć, gdyby turyści podeszli do sprawy poważnie. Karkonosze nie są może najwyższymi górami w Europie, ale nadal są niebezpiecznie. Wychodząc w dalszą trasę należy dopasować plan do własnych umiejętności i ubrać się stosowanie do warunków atmosferycznych. 

To największa polska niespodzianka medalowa w Tokio. "Beka? Nie wiedziałem, że ktoś to usłyszy. Sam siebie rozbawiłem"

GOPR apeluje, aby przed wyjściem w góry sprawdzić dostępność schronisk w odwiedzanych rejonach oraz dostosować trasę marszu do aktualnych warunków. Warto również naładować dobrze baterię w telefonie oraz zainstalować na nim aplikację "Ratunek". 

Numery ratunkowe w górach to 985 lub 601 100 300. Warto również przed wyjściem w Karkonosze sprawdzić listę aktualnie zamkniętych odcinków pod adresem kpnmab.pl/ostrzezenia. 

Pogoda w górach może znacznie różnić się od warunków w innych lokalizacjach, nawet latem. Warto o tym pamiętać, ubierając się w trasę. Mimo lata, w wyższych partiach potrafi być chłodno, mglisto, wietrznie i ślisko. Wchodzenie bez odpowiedniego obuwia i ubioru jest skrajnie nieodpowiedzialne. Podobnie jak brak prowiantu i wody. Duży wysiłek fizyczny może prowadzić do zasłabnięć. 

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także