RegionalneWrocławPatriotyczna Majówka 2020. Święto Flagi we Wrocławiu

Patriotyczna Majówka 2020. Święto Flagi we Wrocławiu

Wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt przed Ratuszem, na niemal pustym placu Gołębim, odegranie przez Tadeusza Nesterowicza hymnu Polski i hejnału Wrocławia, wykonanie pamiątkowych zdjęć z kilkoma uczestnikami oficjalnych obchodów - tak w tym roku wyglądało wrocławskie święto polskiej flagi.

Patriotyczna Majówka 2020. Święto Flagi we Wrocławiu
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

02.05.2020 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inaczej było w poprzednich latach. Zazwyczaj na Rynku i przed Ratuszem zjawiały się tłumy wrocławian z flagami i chorągiewkami w rękach, występowały orkiestry dęte wojska i policji. W tym roku nie było to możliwe z powodu trwającej epidemii, więc na placu Gołębim podczas uhonorowania narodowych barw przez wojskowy poczet sztandarowy i stojących w oddaleniu od siebie oficjeli, pojawiła się tylko nieliczna grupka fotoreporterów i kilku spacerowiczów.

Majówka 2020. Patriotycznie, ale on-line

#

Dzień Flagi to najmłodsze państwowe święto. Ustanowione zostało w 2004 roku. Datę 2 maja wybrano z dwóch powodów. Tego dnia w 1945 roku nasze narodowe barwy pojawiły się na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie po zdobyciu stolicy hitlerowskich Niemiec przez polskich żołnierzy.

Druga przyczyna wyznaczenia akurat tego dnia na święto to szczególne losy flagi 2 maja w komunistycznej Polsce. Zawsze akurat wtedy pierwszomajowe dekoracje musiały zostać posprzątane, pod groźbą kary. Chodziło o to, by na 3 maja na żadnej ulicy nie wisiała polska flaga, bo święto 3 Maja zostało przez komunistów zniesione.

W tym roku wrocławskie obchody będą skromne. Każdy może świętować we własnym domu, do czego zachęca prezydent Wrocławia, ale i rządowe strony, zapraszające w ramach akcji #mojaflaga do sfotografowania swojej demonstracji patriotyzmu.

W niedzielę natomiast, w ramach obchodów święta 3 Maja, Muzeum Narodowe we Wrocławiu opublikuje w sieci tekst Grzegorza Wojturskiego na temat Konstytucji 3 maja i ostatni rysunek z Pocztu Królów Polskich Jana Matejki, przedstawiający Stanisława Augusta PoniatowskiegoAugusta Poniatowskiego z Konstytucją 3 maja w dłoni, a także krótki film nagrany w Panoramie Racławickiej.

Zobacz wideo: Prostest wyborczy? Maciej Stuhr rozważa, choć może mieć problem

święto flagiwrocławrynek
Komentarze (0)