Trwa ładowanie...

Patriotyczna Majówka 2020. Święto Flagi we Wrocławiu

Wciągnięcie biało-czerwonej flagi na maszt przed Ratuszem, na niemal pustym placu Gołębim, odegranie przez Tadeusza Nesterowicza hymnu Polski i hejnału Wrocławia, wykonanie pamiątkowych zdjęć z kilkoma uczestnikami oficjalnych obchodów - tak w tym roku wyglądało wrocławskie święto polskiej flagi.

Patriotyczna Majówka 2020. Święto Flagi we WrocławiuŹródło: Materiały prasowe
d2cfz4d
d2cfz4d

Inaczej było w poprzednich latach. Zazwyczaj na Rynku i przed Ratuszem zjawiały się tłumy wrocławian z flagami i chorągiewkami w rękach, występowały orkiestry dęte wojska i policji. W tym roku nie było to możliwe z powodu trwającej epidemii, więc na placu Gołębim podczas uhonorowania narodowych barw przez wojskowy poczet sztandarowy i stojących w oddaleniu od siebie oficjeli, pojawiła się tylko nieliczna grupka fotoreporterów i kilku spacerowiczów.

Majówka 2020. Patriotycznie, ale on-line

#

Dzień Flagi to najmłodsze państwowe święto. Ustanowione zostało w 2004 roku. Datę 2 maja wybrano z dwóch powodów. Tego dnia w 1945 roku nasze narodowe barwy pojawiły się na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie po zdobyciu stolicy hitlerowskich Niemiec przez polskich żołnierzy.

Druga przyczyna wyznaczenia akurat tego dnia na święto to szczególne losy flagi 2 maja w komunistycznej Polsce. Zawsze akurat wtedy pierwszomajowe dekoracje musiały zostać posprzątane, pod groźbą kary. Chodziło o to, by na 3 maja na żadnej ulicy nie wisiała polska flaga, bo święto 3 Maja zostało przez komunistów zniesione.

d2cfz4d

W tym roku wrocławskie obchody będą skromne. Każdy może świętować we własnym domu, do czego zachęca prezydent Wrocławia, ale i rządowe strony, zapraszające w ramach akcji #mojaflaga do sfotografowania swojej demonstracji patriotyzmu.

W niedzielę natomiast, w ramach obchodów święta 3 Maja, Muzeum Narodowe we Wrocławiu opublikuje w sieci tekst Grzegorza Wojturskiego na temat Konstytucji 3 maja i ostatni rysunek z Pocztu Królów Polskich Jana Matejki, przedstawiający Stanisława Augusta PoniatowskiegoAugusta Poniatowskiego z Konstytucją 3 maja w dłoni, a także krótki film nagrany w Panoramie Racławickiej.

Zobacz wideo: Prostest wyborczy? Maciej Stuhr rozważa, choć może mieć problem

d2cfz4d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cfz4d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj