Oława. Już bez podatku za psa. Mieszkańcy zyskają
Od 1 stycznia 2021 roku mieszkańcy gminy wiejskiej Oława nie muszą już wnosić opłaty za posiadanie psa. Radni decyzję w tej sprawie podjęli pod koniec 2020 roku. Tym samym gmina wiejska Oława dołączyła do wielu innych miast, które sprzyjają właścicielom czworonogów.
Górny limit podatku od psa w Polsce w roku 2021 wzrósł i wynosi teraz 130,30 zł za jednego czworonoga. Stawka jest wyższa o prawie 5 zł względem roku 2020. Jednak danina nie jest obowiązkowa i każda gmina podchodzi do tematu indywidualnie.
Wiele miast zrezygnowało z podatku od psa, by w ten sposób zachęcać mieszkańców do posiadania czworonoga. W wybranych gminach zwolnienie z podatku dotyczy osób, które adoptowały zwierzę ze schroniska.
Oława. Już bez podatku za psa. Mieszkańcy zyskają
Chociaż rok 2020 przyniósł kryzys wywołany przez pandemię COVID-19, to jesienią radni gminy wiejskiej Oława zadecydowali o zniesieniu podatku za psa. Doszło do tego po kilku próbach, bo temat podejmowano podczas kilku zebrań rady.
Smog dusi Polskę. Wrocław, Warszawa i Kraków w światowej czołówce
Na decyzję radnych wpłynął m.in. fakt, że co roku gmina wiejska Oława odnotowywała coraz mniejsze wpływy do budżetu z tego zakresu. Część mieszkańców nie zgłaszała nabycia czy też zaadoptowania czworonoga, a magistrat ma ograniczone pole manewru w zakresie kontroli tego, czy dany mieszkaniec posiada zwierzę.
Decyzja radnych sprawiła, że od początku 2021 roku mieszkańcy gminy wiejskiej Oława mają jedną daninę mniej do zapłaty. To dobra wiadomość zwłaszcza w czasach kryzysu gospodarczego wywołanego przez COVID-19.
W całej Polsce od lat toczy się dyskusja na temat rezygnacji z podatku za psa. Władze podkreślają jednak, że decyzja należy do poszczególnych gmin i interwencja na poziomie ogólnopolskim nie jest w tym przypadku konieczna.