Obostrzenia od 4 maja. Oto, co się zmieniło
4 maja 2021 roku okazał się ważnym dniem w życiu Polaków. We wtorek doszło bowiem do poluzowania obostrzeń covidowych. Swoje drzwi ponownie otworzyły galerie handlowe, a uczniowie powrócili do nauki stacjonarnej. Na tym nie koniec, bo maj przyniesie kolejne zmiany.
Obostrzenia od 4 maja. Na ten dzień Polacy czekali z utęsknieniem. Jeszcze przed majówką premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili dokładny plan luzowania obostrzeń covidowych. Pozwoliła na to sytuacja epidemiologiczna w kraju.
- Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, w związku z tym musimy zachować elastyczność reagowania - mówił premier Morawiecki, kreśląc plan stopniowego powrotu do normalności w kolejnym miesiącu. Jakie są zatem obostrzenia od 4 maja?
Obostrzenia od 4 maja. Oto, co się zmieniło
Pierwsze zmiany odnotowano jeszcze 1 maja, kiedy to w całym kraju otwarte zostały salony fryzjerskie i kosmetyczne. Wprowadzono też możliwość uprawiania sportu w obiektach na świeżym powietrzu dla maksymalnie 50 osób. W krytych obiektach sportowych oraz na basenach mogą natomiast trenować zorganizowane grupy dzieci i młodzieży (max. 50 proc. obłożenia).
Dr Grzesiowski wyjaśnia, dlaczego należy szczepić dzieci przeciwko COVID-19
Obostrzenia od 4 maja. Wracają galerie handlowe
Jakie obostrzenia obowiązują od 4 maja? Najważniejsza zmiana dla Polaków to ponowne otwarcie galerii handlowych, wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych i meblarskich. Będą one jednak musiały funkcjonować w podwyższonym reżimie sanitarnym.
- Kultura - otwarte galerie sztuki i muzea: obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2. Działalność prowadzona musi być w ścisłym reżimie sanitarnym
- Handel - otwarte sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe: limit 1 osoby na 15 m2, działalność również w ścisłym reżimie sanitarnym
- Kult religijny - nabożeństwa z limitem osób: limit 1 osoby na 15 m2 w świątyniach, rekomendacja odprawiania ceremonii na świeżym powietrzu
- Edukacja w szkołach podstawowych: nauka stacjonarna dla klas I-III, ścisły reżim sanitarny - m.in. wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.
Obostrzenia 2021. Co dalej?
8 maja obostrzenia ponownie zostaną poluzowane. Tego dnia rząd przywróci działalność hoteli. Obowiązywać będzie jednak zasada 50 proc. obłożenia obiektu. Oznacza to, że część pokoi będzie wyłączona z użytku. Zamknięte pozostaną hotelowe restauracje i strefa welness&spa.
15 maja obostrzenia zostaną poluzowane dla gastronomii - otwarte zostaną ogródki w restauracjach czy kawiarniach, gdzie będzie można przyjmować klientów. Poluzowanie obostrzeń dotknie też kina i teatry na świeżym powietrzu (maksymalnie 50 proc. obłożenia).
Od 15 maja możliwe będzie również organizowanie imprez okolicznościowych (na razie na zewnątrz) tj. wesel i komunii. Będzie obowiązywał limit do 25 uczestników.
Rozszerzona zostanie też nauka stacjonarna. W klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz I-IV szkół średnich prowadzona będzie nauka hybrydowa.
Polacy mogą mieć też nadzieję, że połowa miesiąca przyniesie możliwość rezygnacji z maseczek ochronnych. - Od 15 maja na świeżym powietrzu będziemy mogli zdjąć maseczki, ale pod dwoma warunkami. Utrzymanie dystansu oraz jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych - mówił Adam Niedzielski.
Od 29 maja nauka stacjonarna ma wrócić we wszystkich klasach szkół podstawowych i średnich. Będzie można również zjeść wewnątrz restauracji - dostępna będzie połowa powierzchni danego lokalu i do tego w pełnym reżimie sanitarnym. Oczywiście pod warunkiem, że sytuacja epidemiologiczna w kraju nagle się nie załamie.