RegionalneWrocławNie zapychaj, pomyśl! Kolejny apel MPWiK

Nie zapychaj, pomyśl! Kolejny apel MPWiK

Wraz z pandemią koronawirusową wzrosła liczba zużywanych środków higienicznych. Nie wszystkie powinny trafiać do sieci kanalizacyjnej. Niestety, dzieje się tak i powoduje to olbrzymie problemy.

Nie zapychaj, pomyśl! Kolejny apel MPWiK
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | MPWiK Wrocław

Chusteczki nawilżane, jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne, a także ścinki materiałów - takie środki higieny nie powinny trafiać do sieci kanalizacyjnej, bo zapchają rury kanalizacyjne. Z tego powodu brygady wodociągowe coraz częściej walczą ze skutkami zatorów sieci.

– W okresie pandemii koronawirusa wszyscy stosujemy środki ochrony osobistej. To bardzo ważne, by dbać o zdrowie, ale pamiętajmy, by zużytych rękawiczek czy maseczek nie wrzucać do toalety - mówi wprost Witold Ziomek, prezes MPWiK Wrocław. - Troszczmy się o siebie nawzajem. Pracownicy wrocławskich wodociągów codziennie zapewniają mieszkańcom bezpieczną wodę w kranach oraz odbierają ścieki. Zadbajmy też o ich bezpieczeństwo – apeluje .

Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, by ograniczyć liczbę zatorów, a tym samym awaryjność sieci kanalizacyjnej. Nie wolno wrzucać do kanalizacji przedmiotów stałych, takich jak odpady sanitarne: chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne czy środki opatrunkowe.

Koronawirus. Wrocław. Lepiej do pojemnika

#

Natomiast maseczki i rękawiczki należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane. W kanalizacji nie powinny się także znaleźć: plastikowe opakowania, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie, resztki jedzenia czy tłuszcze, w tym oleje i smary. W kuchennych zlewach warto zamontować specjalne sitka, blokujące spływanie resztek z brudnych naczyń.

Podsumowując – do kanalizacji nie powinny trafić:
środki higieniczne i opatrunkowe – chusteczki nawilżane, płatki i szpatułki kosmetyczne, pieluchy, bandaże, ale także: maseczki ochronne, rękawiczki jednorazowe;
różne śmieci stałe – ścierki, skrawki materiałów, ziemia z kwiatów, opakowania, prezerwatywy, rajstopy itd.;
resztki jedzenia;
farby, odpady po remoncie lub budowie;
tłuszcze – oleje, smary itp.

Zobacz także: Wrocław testuje lek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)