RegionalneWrocławMirsk. 40 tysięcy ton odpadów trafi na Dolny Śląsk. Przyjadą z Niemiec

Mirsk. 40 tysięcy ton odpadów trafi na Dolny Śląsk. Przyjadą z Niemiec

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wydał zgodę na przyjęcie 40 tysięcy ton odpadów z Niemiec. Chodzi o pyły gazów odlotowych. Trafią one do wyrobiska na terenie gminy Mirsk.

Mirsk. 40 tysięcy ton odpadów trafi na Dolny Śląsk. Przyjadą z Niemiec
Mirsk. 40 tysięcy ton odpadów trafi na Dolny Śląsk. Przyjadą z Niemiec
Źródło zdjęć: © Pixabay
Katarzyna Łapczyńska

Pyły gazów odlotowych trafią do naszego kraju. W Niemczech nie można składować tego typu pozostałości. W Polsce i owszem. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska twierdzi, że odpady nie są niebezpieczne. Przyjadą na Dolny Śląsk, do wyrobiska w gminie Mirsk - informuje serwis lwowiecki.info. Ich odbiorcą jest firma PRI-BAZALT Rekultywacja Sp. z o.o. mająca siedzibę w Rębiszowie.

Mirsk. 40 tysięcy ton odpadów trafi na Dolny Śląsk. Przyjadą z Niemiec

Odpady dotrą do Polski na zabezpieczonych naczepach samochodów ciężarowych. Przejadą przez powiaty: zgorzelecki, lubański i lwówecki. Docelowo trafią w okolice Mirska. Są przeznaczone do wypełnienia nieczynnego wyrobiska poeksploatacyjnego, co jest kwalifikowane jako proces odzysku R5. Proces ten nie jest tożsamy ze składowaniem odpadów.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opublikował informację w tej sprawie. "W wyrobisku deponowane są odpady mineralne, niewykazujące właściwości niebezpiecznych, takie jak: zużyte rdzenie i formy odlewnicze z odlewnictwa żelaza, gleba i kamienie, mieszanki gruzu, betonu i cegieł, odpady w postaci pyłów odlotowych, minerałów" - czytamy w oświadczeniu.

Koronawirus w dużych miastach? "Należałoby tam wprowadzać czerwone strefy"

" Firma rekultywująca wyrobisko posiada zezwolenie Marszałka Województwa Dolnośląskiego na wypełnianie wyrobiska takimi rodzajami odpadów i tylko na te odpady GIOŚ może wydać decyzję na przywóz odpadów, po uzyskaniu pozytywnej opinii Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska i Marszałka Województwa" - dodano w komunikacie.

GIOŚ informuje także, że kontrole dolnośląskiego WIOŚ prowadzone są na bieżąco i nie wykazują naruszeń. Ostatnie tego typu działania odbyły się w sierpniu bieżącego roku. Pobrano wtedy próby odpadów oraz wody z dna wyrobiska do analizy. Badania potwierdziły zarówno zgodność rodzajów przywożonych odpadów z zezwoleniami GIOŚ jak i brak przekroczeń warunków dopuszczalnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)