Lekarze fałszują zaświadczenia o szczepieniu. "Przewinienie zawodowe"
Do Naczelnej Izby Lekarskiej dotarły informacje o lekarzach, którzy wystawiają fałszywe zaświadczenia potwierdzające szczepienie przeciwko COVID-19. Takie praktyki określono mianem "przewinienia zawodowego".
Naczelna Izba Lekarska poinformowała, że coraz częściej docierają do niej głosy na temat lekarzy wystawiających fałszywe zaświadczenia potwierdzające szczepienia przeciwko COVID-19. W tym celu niektórzy medycy mają niszczyć dawki preparatu i fałszować dokumentację medyczną w celu uzasadnienia wydania takiego zaświadczenia.
Lekarze fałszują zaświadczenia o szczepieniu. "Przewinienie zawodowe"
Zaświadczenia o odbyciu szczepienia przeciwko COVID-19 stały się niezwykle cenne w dobie pandemii koronawirusa. Ułatwiają bowiem podróżowanie między krajami, co jest szczególnie ważne w okresie wakacyjnym. Dodatkowo osoby, które przyjęły preparat nie są liczone do limitów podczas imprez masowych - wydarzeń sportowych czy koncertów.
"Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wskazuje, że w jego ocenie powyższe postępowanie uznać należy za przewinienie zawodowe. Lekarz albo lekarz dentysta podejmujący się takich działań, w sposób rażący narusza zasady etyki lekarskiej oraz przepisy związane z wykonywaniem zawodu" - poinformowała Naczelna Izba Lekarska na swojej stronie internetowej.
Piesi dostają nieproporcjonalnie dużo mandatów. Policjant tłumaczy dlaczego
Lekarz Grzegorz Wrona, Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej, zwrócił uwagę na to, że takie postępowanie lekarzy "może stanowić przestępstwo i prowadzić do odpowiedzialności karnej".
"Uzyskanie wiarygodnej informacji o udziale konkretnego lekarza albo lekarza dentysty w procesie wystawiania fałszywych zaświadczeń będzie skutkować wszczęciem w takiej sprawie postępowania wyjaśniającego w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej a także zawiadomieniem właściwych organów ścigania" - dodano w oświadczeniu Naczelnej Izby Lekarskiej.